Kız Çocuklarında Görülebilecek Genital Rahatsızlıklar

Genital bölge bakımın doğumdan itibaren titizlikle sürdürülmesi oldukça önemlidir. Bakım sırasında yapılan hatalar birtakım genital rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Kız çocuklarında bir genital probleme rastlamamak için aileler titiz davranmalıdır.

Kız Çocuklarında Görülebilecek Genital Rahatsızlıklar

Kız çocuklarının genital temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Kız çocuklarının genital bölge bakımı bebeklikte başlar. Çocuğunuz kendi kişisel bakımını yapamayacak kadar küçük olduğu yaşlarda bu konuyla sizin ilgilenmeniz gerekir. Daha ileriki yıllarda da çocuğunuzu bu konuda bilgilendirerek kontrolünü sürdürmelisiniz.

Genital bölgeyle alakalı bazı problemler henüz östrojen salgılanmadığı için yalnızca kız çocuklarında görülse de bazı problemler her yaş grubundaki kadını tehdit eder. Ancak doğuştan bir vajinal problem yoksa daha sonra ortaya çıkışının sebebi genellikle bakım konusunda yapılan hatalardır.

Kız çocuklarında görülebilecek vajinal problemler nelerdir?

Bakım konusunda gerekli özen gösterilmediği durumlarda vajinada dudakların yapışıklığı sorunu yaşanabilir. Bunun sebebi yeteri kadar hava almamaktan kaynaklı olarak idrarın ve terin dudaklarda hassaslığa sebep olmasıdır. Aşırı derecede hassaslaşan deriler birbirine yapışır. Genellikle ciddi bir durum değildir ve dudakların ayrılma sırasında acı duyulmaz. Ancak bazı kız çocuklarında durum daha ciddidir. İç dudaklarda meydana gelen yapışıklık idrar yapmayı engeller. Genellikle doktor tarafından verilen kremlerle dudaklar birbirinden yavaşça ayrılsa da bazı ciddi vakalarda tıbbi müdahale gerekebilir. İdrar yapamama sorunu ciddi bir sorun olduğu için tedavisi oldukça önemlidir. Çocuğunuzda böyle bir durum gözlemlemeniz durumunda doktora danışmanız gerekir. Ancak bu durumun ortaya çıkmaması için bezlenme süresince bebeğinizin altının hava almasını sağlamak, nemli kalmasına izin vermemek önlem olabilir. Bezlenme sonrası dönemde de pamuklu ve hava alan iç çamaşırlarını tercih edin.

Bakım kaynaklı bir diğer problem de vajinittir. Her yaş grubundan kadının mustarip olduğu bu problem vajinada iltihap olması olarak açıklanabilir. Temizleme sırasında kullanılan ürünler, kullanılan çamaşırın cinsi veya kullandığınız bez gibi dış faktörler bu rahatsızlığa sebep olabilir. Bu dış faktörler vajinayı hassaslaştırarak enfeksiyon riskine karşı savunmasız hâle getirir. Kızınızın vajinasında döküntü, kızarıklık veya kötü kokulu akıntı gözlemlediyseniz doktorunuza muhakkak bu durumu danışın. Ayrıca kızınız sürekli olarak elini vajinasına götürüyorsa ve kaşıyorsa bir problem olup olmadığını kontrol edin. Çünkü vajinitin bir belirtisi de kaşıntıdır.

Kız çocuğunuzda genital bölgeyle ilgili sağlık problemleri yaşamak istemiyorsanız bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelisiniz. Bir sorun gözlemlediğinizde doktorunuza danışmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0