Kıyaslanmanın Neden Olabileceği Olumsuz Etkiler

Çocukların her biri hem fiziksel olarak hem de kazandıkları beceri olarak birbirinden farklıdır. Çocuğunuza sergileyeceğiniz en kötü davranışlardan biri onu başka çocuklarla kıyaslamak olacaktır.

Kıyaslanmanın Neden Olabileceği Olumsuz Etkiler

Çocuğunuzu neden başka çocuklarla kıyaslamamalısınız?

Yetişkin olarak hepimizin farklı özellikleri vardır. Fiziksel özelliklerimizden, yaptığımız işe ve sahip olduğumuz yeteneklere kadar hepimiz farklılıklar gösteririz. Kimimizin boyu uzunken, kimimiz biraz daha kısa olabiliriz. Örneğin bazıları ana dilinden başka dil bilmezken bazıları Fransızca, Almanca ya da her ikisini birden konuşabilir. Ama bu, birimizin diğerinden daha ileri olduğu anlamına gelmez.

Çocuklar için de aynı durum geçerlidir. Her çocuk doğumundan itibaren kendi kişilik özelliklerini sergilemeye başlar. Büyüdükçe de hem yapısal özelliklerinin hem yetiştirilme tarzının hem de çevresinin etkisiyle farklı beceriler kazanır. Bu becerileri kazanırken yaşıtlarından daha hızlı ya da daha yavaş öğrenebilir. Öğrenme zamanında farklılıkların olması, çocukların daha az ya da daha fazla potansiyel sahibi olduğu anlamına gelmez. Belki de çocuğunuz bir beceriyi geç öğreniyorsa bu, evdeki yaşantısından kaynaklanıyordur. Ona bu konuda daha az bilgi aktarmanız çocuğunuzun bu alanda daha yavaş ilerlemesine sebep oluyor olabilir. Yani bu farklılıklar her zaman çocuğun hatası değildir. Elinde olmayan sebeplerden dolayı çocuğu suçlamak, onlara faydadan çok zarar getirecektir.

Günümüzde çocuk yetiştirirken yapılan en büyük hatalardan biri ebeveynlerin çocuklarını diğer çocuklarla sürekli kıyaslamasıdır. Bu davranış, çocuğun sadece o anki durumunu değil ilerideki yaşantısını da olumsuz yönde etkileyecektir. Her çocuk birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için onları birbiriyle kıyaslamanız anlamsızdır. Ayrıca çocuğun elinde olmayan sebeplerle meydana gelen bir durum yüzünden onu gereksiz yere suçlayarak kırmış olursunuz.

Başkasıyla kıyaslanan çocuk ne hisseder?

Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslayarak kendini değersiz hissetmesine neden olur ve onu hiçbir şeyde başarılı olmayacağına inandırırsınız. Sürekli diğerleriyle kıyaslanan çocuk büyüdüğünde komplekslere sahip olacaktır. İleride siz olmasanız da kendisini diğer insanlarla kıyaslayıp yetersiz hissedecektir. Bunun yanında diğerleriyle olumlu ya da olumsuz yönde kıyaslanan çocuklar narsist davranışlar sergileyebilirler. Sizin ağzınızdan çıkan ve size basit gelen o cümleler çocuğunuzun bütün dünyasını değiştirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0