Kişisel Farklılıklara Saygı Göstermek

by Bebek Melekleri

Kişisel farklılıklara saygı göstermek çok önemlidir. Birçok uzmana göre aynı anne babadan doğsa da her çocuğun kişisel özellikleri farklılık gösterir. Çocukta görülen davranışlar hiçbir kardeşine, anne babasına veya akrabalarından hiç birine benzemiyor olabilir. Bu duruma şaşırmamalı, çocuğunuzun kişisel özelliklerine saygılı olmalısınız.

Çocuğunuzu davranışlarının size benzememesinden dolayı onu yargılamamalı, onun ileride mutlu bir yetişkin olması için buna saygı duymalısınız. Onun farklı yeteneklerinden veya özelliklerinden mümkün olduğunca faydalanmak ve çocuğunuzun mutlu bir yaşam sürmesini sağlamak için çaba göstermelisiniz.

Kişisel farklılıklara saygı göstermek neden önemlidir?

Çocuğunuzun doğuştan gelen karakteristik özelliklerinden veya yeteneklerinden mümkün olduğunca hem sizin hem çocuğunuzun fayda görmesini sağlamak için uygulayacağınız bazı davranış ve yöntemlerden söz edilebilir. Örneğin ailedeki herkesin hareketli ve atletik bir yapısının olması dolayısıyla çocuğunuzdan da bunu bekleyebilir ancak onun sakin bir kişiliğe sahip olarak yetiştiğini görünce şaşırabilir ve bunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz içinde bulunduğu durumdan memnunsa, bunu değiştirmeye çalışmamalısınız. Onun mutlu olduğu şekilde, kişilik özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda davranmasına izin vermeli, bunun için çocuğunuzu teşvik etmeli, sizden veya kardeşlerinden farklı olduğu için çocuğunuzu suçlamamalısınız.

Farklı kişilik özelliklerine sahip olan çocuğunuzu bu durumdan dolayı onun mutsuz olmasına sebep olacak şekilde etiketlememeli, kırılacağı, kendini küçük düşürdüğünü düşüneceği şekilde onu damgalamamaya özen göstermelisiniz. Örneğin sakin ve içe dönük bir kişiliğe sahip çocuğunuza sürekli utangaç biri olduğunu söyleyip onu bu şekilde etiketlemeniz onun sosyal ilişkileri konusunda kendinden tereddüt etmesine ve öz güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Çocuğunuzun kişilik özelliklerini olduğu gibi kabul edip onun için planlar yaparken ona uygun davranmaya özen göstermelisiniz. Mesela müziğe ilgisi olan çocuğu bilime veya resme yönlendirmek için ısrar etmemelisiniz. Çocuğunuz doğuştan gelen yetenekleri, ailedeki hiç kimsede gözlenmemiş veya ailedeki herkeste olan bir yetenek çocuğunuzda bulunmuyor olabilir. Çocuğunuzun doğal yeteneği hangi alandaysa onu yetenekli olduğu alana yönlendirmeniz çocuğunuzun ileride mutlu bir yetişkin olması için büyük avantaj sağlayacaktır.

Ebeveynlerinden farklı da olsa çocuğunuzda bulunan olumlu özellikleri ve yetenekleri daima takdir etmelisiniz. Çocukların kişilik özelliklerinin hepsi kalıtımla geçmemiş, çevresel etkenler de onun aile bireylerinden daha farklı kişilikte olmasına sebep olmuş olabilir. Bu, olumsuz bir durum oluşturmayacaktır. Bunu kabullenip çocuğunuzun bu şekilde yetişmesine katkıda bulunursanız onun ileride mutlu bir birey olması için büyük bir adım atmış olursunuz.

Kardeşlerin yaşlarına uygun oyuncak seçimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler