KİŞİLİK SEÇİMİNDE EBEVEYNİN ROLÜ

Ebeveynler, çocuklarını özenle gözlemlerse, onların nelere ilgi duyduğunu görebilirler. Bu ilgilerin çocuğun kişiliğini yansıttığını bilmelilerdir. Kişilik seçimi çocukluktan itibaren yapılan seçimlere göre oluşur.

KİŞİLİK SEÇİMİNDE EBEVEYNİN ROLÜ

Kişilik seçiminde ebeveynin rolü nasıldır?

Ebeveyn, çocuğunun neler yaptığını incelerken aslında onun kendine ait bir yaşamının olduğunu fark eder. Genelde çocuğun çevresindekiler çocuğu izlerken; yakalama, emekleme, ayakta durma gibi fiziksel becerilerine göre değerlendirirler. Hâlbuki çocuk duyusal anlamda da gelişir. Bu tek yönlü bakış, etrafını izleyip hisseden, anlamlandırabilen çocukların gelişmesini yavaşlatabilir. Bu çocuklar nesneleri yakalamakta yavaş olabilirler ama o nesneleri dikkatli bir şekilde incelerler.

Bunların yanında fiziksel açıdan genele göre daha hareketli olan çocukların ilk amacı nesneyi ele geçirmek olur. Bunu o kadar hızlı yaparlar ki, istediklerine ulaştıkları zaman nesneye ilgilerini kaybederler ve başka bir şeyin peşinde koşarlar.

Çocuklar keşfetmeyi çok severler. Bu yüzden ebeveynler, çocukları bir şeye yöneldiğinde ona karşılık vermede özen göstermelilerdir. Çünkü çocuk, keşfini ebeveyniyle paylaşırsa daha çok sevinecek ve öğrenme süreci de hızlanacaktır.

Kişilik seçimi nasıl olur?

Peki, ebeveynler çocuklarına beceri geliştirmede nasıl yardımcı olabilirler?

Çocuklar, oyun oynadıkça ya da yeni öğrendiği bir beceriyi tekrar ettikçe ustalaşır. Onlar, becerilerini mükemmelleştirmek için sık sık pratik yapmak isterler. Kendi başlarına oynamak ya da denemeler yapmak isteyen çocuk, ebeveynin de bu sürece dâhil olmasını ister. Eğer çocuktan böyle bir istek gelirse ebeveynin karşılık vermesi yerinde olacaktır. Başarılı olduğu yerlerde çocuğu kutlamak, sıkıntı yaşadığı yerlerde ona destek vermek yapıcı bir davranış olacaktır. Böylelikle çocuğun işi kolaylaşacak, dünyası düzene girecektir. Mesela kuşları görmek istiyorsa camdan baktırarak ya da kedi sesi çıkarmak istiyorsa taklit ederek yardım edilebilir.

Çocuğun bir eylemi devam ettirmesi isteniyorsa, yaptığı şey daha değişik bir hâle getirilerek ilgisi canlı tutulabilir. Bu yüzden çocuğu gözlemleyerek, sıkıldığı noktalarını belirlemek yerinde olacaktır.

Her anne değişik olacağı için çocuğunu yetiştirme tarzı da kendisine göre belirecektir. Bazı annelerin hayal dünyası daha farklı çalışabilir. Mesela çok güzel öykü yazabilir ya da şarkı söyleyebilirler. Böyle bir annenin çocuğu hareketliyse aralarında problem çıkabilir. Çünkü çocuk öykü dinlemek yerine koşup zıplamayı tercih edecektir. Anne bu tip bir durumla karşılaştığında bir uzmandan ya da dostlarından fikir alabilir. Çocuk her zaman anneye muhtaç olduğundan annenin her türlü yardımından faydalanacaktır.

BEBEKLERDE GÖRÜLEN HUYSUZLUK VE BÜYÜME BELİRTİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0