GELİŞİM SÜRECİNDE ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİ

Çocukların gelişim sürecinin en önemli parçalarından biri kişilik gelişimidir. Kişilik gelişimi doğru ilerlemesi birçok faktöre bağlıdır.

GELİŞİM SÜRECİNDE ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİ

Kişilik gelişimi nasıl olur?

Çocuklarda kişilik gelişimi bebek yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Bebeğinizin büyüdüğünde sahip olacağı kişiliğin temelleri bu yaşlarda atılır. Bebeğinize sunacağınız çevre ve ona olan davranışlarınız bebeğinizin kişilik gelişiminde etkili olacaktır. Fakat bebeklerinin kişiliğinin oluşumunda sadece aile ve çevre etkili değildir. Çocuğunuzun duygusal yapısı, fiziksel ve duygusal gelişimi, motor becerilerini kazanma süreci de onun kişiliğini etkileyecek faktörler arasındadır.

Bebeğiniz siz farkında olmadan kendi kişiliğinin temellerini atmaya başlar. Yürüyemese ve konuşamasa bile kendine özgü bir karaktere sahiptir. Bebeğiniz motor becerilerini kazandıkça kişilik özellikleri de yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Fakat gelişimin diğer süreçlerinde yaşayacağı sıkıntılar bebeğinizin kişiliğini de etkileyebilir. Bu nedenle bebeğinizi tüm gelişim süreci boyunca desteklemeniz onun özgüven sahibi olmasını sağlar.

Çocukların kişilikleri nasıl şekillenir?

Bebeğinizin gelişimi boyunca yaşadığı bütün süreçler birbiriyle bağlantılıdır ve hepsi birbirini etkiler. Kişilik gelişimi de böyle oluşur. Çocuğunuz motor becerilerini geliştirirken farklı sorunlar yaşıyorsa bunlar karakterini ve kişilik gelişimini de etkileyecektir. Bebekler becerilerini kazandıkça kendilerini önemli hissederler ve kendilerine güvenirler. Kendini ifade etmekte sorun yaşayan bebekler zamanla hırçınlaşabilir.

Bebeğinizin yürümeye başlaması ona bir güven verir. Bunun yanında birkaç kelimeyi öğrenmesi ve bunları bir araya getirebilmesi de bebeğinizin kendine olan güvenini artırır. Fakat bebeğiniz, derdini size daha iyi anlatabilmesi için konuşma yeteneğini geliştirmesi gerekir. Çalışan anne babaysanız bebeğinizle muhtemelen bir bakıcı ilgileniyordur. Siz çalışırken bakıcınız çocuğunuzla yeteri kadar konuşmuyorsa bebeğinizin bu yeteneğini geliştirmesi uzun sürebilir. Siz eve geldiğinizde bebeğiniz size bir şeyler anlatmak isteyecektir ama sahip olduğu kelime dağarcığı bunun için yeterli olmayacaktır. Bebeğiniz kendini anlatamadıkça hırçınlaşabilir ve konuşma hevesini kaybedebilir. Bu da konuşma gelişiminin daha da yavaşlamasına sebep olabilir. Bebeğinizin kendini doğru ifade edememesi ileride içine kapanık biri olmasına neden olabilir ya da kendini ifade edebilmek için daha gürültülü konuşmayı tercih edebilir. Bebeğinizin gürültülü konuşmayı seçmesinin nedeni kendini böyle yaparak size daha iyi duyuracağını düşünmesindendir. Onun varlığını fark etmenizi isteyecektir.

Son yıllara kadar aileler, bebeklerinin kendilerine ait bir kişiliği olduğunu düşünmüyordu ve bebeklerini kendi istedikleri gibi şekillendirmeye çalışıyorlardı. Fakat bu yanlış düşünmenin ortadan kalkması için son yıllarda çalışmalar yapılmaktadır. Bebeğin kişiliğine saygı gösterilmeden yetiştirilmesi ileride onun bireyselliğini kazanamamış bir birey olmasına neden olabilir.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İÇİN YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1