Kirlenmek Eğlencelidir

by Bebek Melekleri

Kirlenmek çocuklar için oldukça eğlencelidir. Bebeğiniz bir kenarda tertemiz beklemeli mi, yoksa oyun oynarken kirlenmeli mi? Havaya atılıp tutulurken eğlenir mi, yoksa korkar mı? Merak ettikleriniz için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeğiniz emeklemeye başladığında üstünü, başını, ellerini kirletmesine olan hassasiyetinizi mümkün olduğunca kırmanız gerekecektir. Unutmayın ki; ebeveynleri tarafından kıyafetleri kirlenmesin diye sürekli durdurulan çocuklar ileriki yaşlarda sosyal sorunlar yaşayabilirler. Özgüvensiz bireyler olabilirler. Bu nedenle bebeğinizin bir kenarda tertemiz beklemesindense olayların içinde olması daha iyi olacaktır. En göze batan bir kir bile bebeğiniz henüz oyun alanındayken ıslak bir bezle silinip, temizlenebilir. Dışarıdan eve geldiğinizde banyo yaptırabilir ve bütün kirlerden bebeğinizi arındırabilirsiniz. Parkta veya bahçede oyun oynarken bebeğinizin ağzına bir miktar kum veya toprak girebilir, bu endişe etmenizi gerektirecek bir durum değildir. Genellikle bebeğinize zarar vermez. Toprak yediğini görmek sizi hasta edebilir lakin bebeğiniz hasta olmaz. Dolayısıyla bu hassasiyetleri bir kenara bırakıp bebeğinize zarar verebilecek tehlikeli durumlar için tedbir almalı ve dışarıda bebeğinizi sürekli gözlemlemelisiniz. Etrafta kedi köpek dışkısı, kırık cam parçaları olmadığından emin olmak, çok kirli bir yere dokunduğunda ellerini bir bezle silip yoluna devam etmesini sağlamak bebeğiniz için daha iyi olacaktır.

Kirlenmek her çocuk için eğlenceli mi?

Bunun yanı sıra kirlenmek bazı bebeklerin hoşuna gitmeyebilir. Bazıları oynamaktan çok izlemeyi sevebilir. Eğer sizin bebeğiniz sadece izlemekle yetiniyorsa onu zorlamadan daha aktif olması için cesaretlendirip teşvik etmeniz gerekebilir. Öncelikle bu durumun sizin hassasiyetlerinizden kaynaklanmadığına emin olmalısınız. Unutmayın ki; bebeğiniz kendi yaşlarında ki bebeklerle sosyalleşerek ya da tek başına oyunlar oynayarak kirlendiğinde sadece kirlenmiş olacaktır. Bunu, yanınızda yedek kıyafet bulundurarak ve eve döndüğünüzde banyo yaptırarak aşabilirsiniz.

Bir diğer konuysa sürekli ebeveynleriyle hijyenik ortamda oyunlar oynayan bir bebek, kirlenmekten daha fazla zarar görebilir. Çünkü yetişkinler bebeklerin fizyolojik olarak hangi oyunlara hazır olduğunu çoğu zaman anlayamazlar. Bebeği en iyi kendisi ve onun akranı diğer bebekler anlar. Pek çok bebek, ebeveyni tarafından havaya atılıp tutulmayı sever. Bu heyecan verici, adrenalin dolu bir oyundur. Lakin bebeğinizin bu adrenaline hazır olduğundan emin olmanız mümkün olmayabilir. Bunu yaparken bebeğiniz gülüyor dahi olsa bu eğlenmenin yanı sıra korktuğu anlamına da gelebilir. Bu nedenle güvenli bir oyun değildir ve tehlikelidir. Sonucunda çeşitli yaralanmalar meydana gelebilir.

Somut bir yaralanma görmeseniz bile beynin kafatasına sürekli olarak çarpması sonucu beyinde şişme, kanama, basınç meydana gelebilir. Sinirsel hasara yol açarak bebeğinizde zihinsel engel ve optik sinir hasarı oluşabilir. Bu bebeğinizin görme duyusunu kaybetmesine dahi sebep olabilir. Bu tür durumlarla genel olarak nadir karşılaşılır fakat bu riski almaya çoğu zaman değmez. Bu risk sert oyunları tamamen yasaklamaz yalnızca daha dikkatli olmayı gerektirir.

“Geçmişteki sert oyunlarla bebeğime zarar vermiş olabilir miyim?” diye düşünüp endişelenmeyin. Rutin doktor kontrollerinde eğer bir sorun varsa ortaya çıkacaktır. Yalnızca bebeğinizin kendi kendine veya akranlarıyla, güvenli oyunlar oynarken kirlenmesinden korkmayın. Her iki durum içinde tedbirli olmak yeterlidir.

Bebeklerde sağ ve sol el kullanımı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler