Katılma Nöbetleri

Bebeklerinizin istediklerini yaptırmak için başvurduğu ağlama nöbetlerinde neler yapılmalıdır, gelin birlikte inceleyelim.

Katılma Nöbetleri

Katılma nöbetleri nasıl oluşur?

İstediklerinin yapılmaması, düşme, çarpma ve panik durumu gibi olayların sonucunda katılmalar oluşabilir. Katılma, nefes alıp verememe durumudur. Rengi morarır, solar, sessizleşir ve derin bir nefes alarak ağlamaya devam eder. Bazen bu düzgün nefes alınamayan dönemde kasılmalar neticesinde hayati kayıplar meydana gelebilir. Nöbet anında gözlerde kayma, titreme, kol ve bacaklarda kasılma artışları gözlenebilir. Katılmalar kalp atımındaki yavaşlayamaya bağlı olarak derecesini belirler.

Yapısal olarak incelendiğinde; oksijen taşıyan yapılarda demir bulunmaktadır. Kansızlığa sebep olan demir eksikliği, oksijen iletim derecesini düşürür. Nefes alma zorluğunda vücutta oksijen azalır ve eğer kansızlık varsa demir yetersiz gelebilir. Ağlamalar esnasında ailenin tavrı oldukça önemlidir. Aile içi şiddet, ailenin tedirgin yapısı katılma evresine geçişi kolaylaştırır. Bebekler katılma nöbetlerini oyun hâline getirip ailelerine isteklerini yaptırmak isteyebilir. Böyle bir durumda aile soğukkanlı ve korkusuz tavrıyla katılmaların sonlanmasını sağlayabilir.

Katılma sonucunda şiddetli sara nöbeti eğrisi gözlemlenebilir. Bunun bir ağlama nöbeti olduğunu anlamayan anne-baba sara nöbeti olarak düşünebilir. Bazen bunun beyine ait refleksif bir kasılma olduğu bilse de panikle sara nöbeti olduğunu düşünebilir. Sara nöbetinin ve katılmanın farkı ağlama kaynaklı olmasıdır. Katılmalarda öncesinde ağlama durumu gözlenmektedir. Katılmalar, bebek söylenileni anlayabilecek ve komutlara karşılık verebilecek erişkinliğe sahip olana kadar devam edebilir.

Katılma tedavisi bebeğin ağlama durumunda, ailenin soğukkanlı kalmasıyla çözümlenebilir. Ağlayan çocuğa rahat ve hafifletici davranışlar sergilemek önemlidir. Çözüm, anne babanın bilinçli ve soğukkanlı tavrıdır. Katılma durumunda bebeği sarsmak, yüzüne üflemek, soğuk suya sokmak yapılabilecek en büyük hatalardandır. Katılma başlangıç dönemine yani morarma ve nefessiz kalmaya bazı anneler ve babalar alışık oldukları için aldırış etmeyebilirler. Fakat bu başlangıcın akabinde şuur kaybı gerçekleşebilir ve nöbet başlayabilir. Bebeğin nöbeti bir süre sonra atlatıp normal nefes alıp vermeye dönme ihtimali olduğu gibi oksijen yetersizliğiyle hayati fonksiyonlarını kaybetme ihtimali de vardır. Endişe ettiğiniz durumlarda bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0