Katı Gıda İle Beslenme Sürecini Kolaylaştırmak

Katı gıda ile beslenmeye başlayan bebeğiniz için yemek zamanlarını keyifli hâle onu getirerek daha kolay besleyebilmenin yolunu açabilirsiniz.

Katı Gıda İle Beslenme Sürecini Kolaylaştırmak

Katı gıdaya ne zaman geçmeliyiz?

Katı gıda ile beslenmeye başlayan bebekler bazen, alıştıklarından daha farklı bir beslenme şekline geçtikleri için huysuzluk yapabilir. Bunun önüne geçmek ve bu süreci daha keyifli, daha kolay hâle getirmek için bazı uygulamaların işe yarayacağını söyleyebiliriz.

Katı gıdayla beslenme süreci nasıl kolaylaşır?

Bebeğinizi oturtarak beslemeye başlamanız, onun daha kolay yemek yemesini sağlayabilir. İlk dönemlerde bebeğinizi kucağınıza oturtarak veya bebek koltuğuna oturtarak onu besleyebilirsiniz. Bebek desteksiz oturmaya başladığında ise mama sandalyesi veya benzer bir malzeme alarak onu beslemeye devam edebilirsiniz. Ancak çocuğunuz mama sandalyesindeyken onu gözünüzün önünden ayırmamaya, güvenliğini riske atabilecek durumlardan uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.

Yemek yerken bebeğiniz yemekle oynamak, dikkatini çeken başka şeylerle ilgilenmek isteyebilir. Bu durum etrafın biraz kirlenmesine neden olabilse de bebeğinizin yemek yerken keşif yapmasına müsaade etmeye özen gösterin. Ayrıca bebeğinizin yemek yerken merak ettiği şeylerle ilgilenmesi onun gelişim sürecine de katkıda bulunacaktır.

Bebeğinizi kaşıkla beslerken, onun eline de başka bir kaşık verebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde bebeğin el becerileri geliştikçe kaşığı önce yemeğe sonra ağzına götürmesi için onu teşvik edip örnek olabilirsiniz. Ancak bunu yaparken bebeğinize vereceğiniz kaşığın ona zarar verebilecek yapıda olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğinize verdiğiniz besinleri, onları sakladığınız kaplarda vermemeye dikkat edin. Yemeği sakladığınız kaplarda bebeğe vermeniz durumunda eğer yemek artarsa, kaşıkta bulunan tükürük ve bakteriler kalan yiyeceğin bozulmasına sebep olabilir. Bebeğinizin yiyeceği kadar besini ayrı bir tabağa koyup ona vermeniz daha doğru olacaktır.

Bebeğiniz, ona verdiğiniz yiyeceği yemek istemediğinde ısrar etmemeye özen gösterin. Bunun yerine aynı yiyeceği farklı zamanlarda vermeye çalışabilirsiniz.

Bebeğiniz doyduğu ve artık yemek yemek istemediği zaman, ağzını açmayarak ya da kafasını başka yöne çevirerek bunu belli edecektir. Bu durumlarda onun daha fazla yemek yemesi için ısrar etmemelisiniz. Eğer bebeğinizin boyu ve kilosu içinde bulunduğu döneme uygun ilerliyorsa yeterli beslenme konusunda bir sıkıntı çektiği söylenemez.

Erken dönemlerde kazanılan doğru beslenme alışkanlığı, ilerleyen dönemlerde de bebeğin doğru bir beslenme alışkanlığı kazanması için fayda sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0