Karlı havada bebeğinizi dışarı çıkarmak onu sağlık açısından riske atabilir. Karla oynamak çocuklara büyük bir keyif verir fakat bu eğlence kaynağına dikkat edilmediği takdirde bazı aksaklıklar ortaya çıkabilir. Karla oynarken aldığınız keyfin bozulmaması için bazı küçük detaylara başvurabilirsiniz.

Kışın, kar yağışı biz yetişkinler için pek keyif verici bir durum değildir. Soğuğu, tıkalı ve buz tutmuş yolları düşünmek keyfimizi kaçırır. Karlı günlerde işe gitmek ayrı bir işkencedir. Fakat çocuklar için durum farklıdır. Onlar için kar, eğlence demektir. Kardan adam yapmak, kartopu oynamak, karda kaymak için can atarlar. Ama gerekli önlemleri almadığınızda kar, çocuğunuz için de kötü sonuçlar oluşturabilir.

Karlı havada dışarı çıkarken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Çocuğunuzun karla oynamayı kötü bir anı olarak hatırlamaması için birkaç önlem almanız faydalı olabilir. En başta yapmanız gereken şey çocuğunuzu hava koşullarına uygun olarak giydirmek olmalıdır. Şapka ve eldivenler mutlaka olmalıdır. Çocuğunuzun mont ve ayakkabısının, su geçirmeyen modellerden olması da önemlidir. Çocuğunuzun korunaklı giyindiğinden emin olduktan sonra karın tadını çıkarmaya gidebilirsiniz.

Çocuğunuzun oynadığı bölge zemininin eğimli olmamasına dikkat edin. Yol üzerindeki kaya ve taş parçaları karla kaplandığından görünmeyebilir. Çocuğunuzun kayarken buralara takılıp düşmemesi için kontrollerinizi yapın. Her zaman olduğu gibi çocuğunuzu gözünüzün önünden ayırmayın. Çocuğunuzun kar yemesine izin vermeyin. Kırsal bir bölgede yaşıyor olasınız bile kar temiz olmayabilir. Çevrenizde fabrikalar varsa kar, buralardan salınan kimyasallara maruz kalmış olabilir. En kötü ihtimalle hayvan idrarı ya da dışkısı olabilir. Çocuğunuzun bunları yemesi birçok sağlık problemine yol açabilir.

4 yaşından küçük çocuklar için kayak ve buz pateni tavsiye edilmemektedir. 4 yaşından küçük çocuklar koordinasyonlarını tam sağlayamadıkları için kazalara daha açıktırlar. Kemik yapıları daha hassastır ve ufak düşmelerde bile ciddi yaralanmalar olabilir. Bu nedenle çocuğunuz 4 yaşını tamamlayana kadar kayak ve buz pateni yaptırmamanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuz kaymak istiyorsa bir kızak alabilirsiniz. Kızak kullanacaksanız, emniyet kemeri olan modelleri tercih etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir model bulamazsanız çocuğunuzla birlikte kızağa oturun ve onu bacaklarınızın arasında alın. Tek kaymamasına dikkat edin. Emniyet kemeri olmayan bir kızakla kayarken çocuğunuz kızaktan düşebilir ya da hız nedeniyle uzağa fırlayabilir. Çocuğunuz kızak kullanacağı zaman ona kask takın. Çöp kutusu, karton gibi malzemeleri asla kaymak için kullanmayın. Kayacağınız bölgede ağaç olmamasına ve araç trafiğinden uzak olmasına dikkat edin.

Çocuğunuzla kartopu oynarken, çok sert toplar yapmaktan kaçının. Kartoplarının içine başka bir madde koymayın. Topları atarken çocuğunuzun yüzü ve kafasını hedef almayın. Aynı şeyleri çocuğunuzun da yapmaması için onu uyarın.

Oyun zamanını bitirmek için çocuğunuzun üşümesini beklemeyin. Çocuğunuz sürekli hareket hâlinde olacağından üşüdüğünü geç fark edebilir. Kıyafetleri ve eldivenleri ıslandığında daha fazla beklemeyin ve sıcak bir ortama götürün.

Kırık veya çatlaklar karşısında yapılmsı gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler