Kardeşlerin Yaşlarına Uygun Oyuncak Seçimi

by Bebek Melekleri

Kardeşlerin yaşlarına uygun oyuncak seçimi yapmalıdır. Bir ailede tek çocukla birden fazla çocuğun oynadıkları oyuncakların farklılık göstermesi güvenlik açısından tehlike oluşturabilir.

Kardeşlerin Yaşlarına Uygun Oyuncak Nasıl Seçebilir?

Ailede tek çocuk var ise o çocuğun yaşına uygun oyuncaklarla oyun süreçlerinin kontrol altına alınması daha kolay olacaktır. Ancak küçük çocuğun kendisinden büyük bir kardeşi varsa oyuncakları güvenli hâle getirmek çok da kolay olmayacaktır.

Büyük çocuğa ait oyuncaklar küçük parçalardan oluşabileceğinden durumun tehlikesi abla ya da ağabeye anlatılmalıdır. Kardeşinin yutacağı küçük bir parça boğulmalara, organ yaralanmalarına ve hayati risklere neden olabilir. Küçük parçalı oyuncakların kardeşten uzak tutulması için büyük kardeş bilinçlendirilerek görev ve sorumluluk verilebilir. Boğulma tehlikesi yaratabilecek, üzerine düşüp yaralanmasına neden olabilecek oyuncaklar büyük kardeşe birebir gösterilip koruma konusunda yardım etmesi istenebilir. Tehlikeli olabilecek oyuncaklarla oynandıktan sonra nasıl koruma altına alınması gerektiği gösterilmelidir. Bu durum küçük çocuğu koruyacağı gibi büyük kardeşin de kendi eşyaları ile ilgili sorumluluk almasını sağlayacaktır. Küçük çocuk büyük kardeşin ulaşabileceği her yere gidebiliyorsa oyuncaklar sadece ebeveynlerin ulaşabileceği yerlerde saklanmalıdır. Böylece büyük çocuk anne-babanın bilgisi olmadan tehlikeli olabilecek oyuncaklara ulaşamayacaktır. Oyuncaklar kilitli kutularda ya da güvenlik kilidi takılmış dolaplarda saklanmalıdır. Yüksekte duran ancak görülebilir durumda olan oyuncaklara ulaşmak için çocuklar muhtelif yollar arayacaktır. Bu durum düşme yoluyla kazalara yol açabilir.

Çocuklar bir arada küçük kardeş için tehlikeli olabilecek oyuncaklarla oynuyorlarsa küçük çocuğun bir şey yutmasına karşı gözetim altında tutulmalıdır. Oyuncakların koltuk, kanepe altlarında olmadığından emin olunmalıdır çünkü küçük çocuklar her şeyi ağızlarına götürme istekleri vardır. Anne babaların boğulmalara karşı ilk yardım eğitimi almaları müdahale şansı yaratır. Küçük çocuk sürekli koruma altında tutulurken diğer kardeş ihmal edilmemeli, bu korumanın nedenleri anlatılmalıdır.

Aynı odayı paylaşmak zorunda olan kardeşlerin kendi özel alanlarına sınır konulabilir. Oyun alanları belirlenerek karmaşalar engellenebilir. Küçük çocuk bazı zamanlarda farklı yerlerde oynatılarak büyük kardeşe odasında yalnız geçirebileceği vakitler oluşturulabilir. Geceleri yalnız uyumayacakları, ileride oyuncakları paylaşabilecekleri söylenerek pozitif etkileşim oluşturulmalıdır. Çocuklara eşit sevgi ve ilgi rekabet etmelerinin önüne geçecektir.

Kardeşlerin birbiriyle anlaşamamaları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler