Kardeşlerin Kendi Aralarındaki Çatışmalara Çözüm Getirebilmeleri

Kardeşler arasında yaşanabilecek her türlü sorun, tartışma, çatışma ve kavga mutlaka önlenmesi gereken kötü durumlardandır. Bu hem aralarındaki sevgi ve saygıya zarar verebilir hem de kıskançlık duygularını körükleyebilir.

Kardeşlerin Kendi Aralarındaki Çatışmalara Çözüm Getirebilmeleri

Kardeş kıskançlığı yaşanıyorsa nasıl başa çıkılır?

Çocuklarınızın, sorunlarını kendi aralarında halledebilmeleri çoğu anne baba için istenilen bir durumdur. Bunun olabilmesi için ebeveynlerin bazı adımları atmaları faydalı olabilir. Bunların başında her iki tarafa da saygı duymak ve aralarında çıkan sürtüşmeyi anlayabilmek gelebilir. Evde ya da dışarıda yaşanan bir çatışmanın ardından çocuklarınızı bir odaya toplayabilir ve görüşme yapılabilirsiniz. Bu görüşmede amacınızı ve temel kurallarınızı açıklamanız yerinde olacaktır. Sağlıklı bir aile ilişkisinin sürdürülebilmesi için ebeveynlerin her çocuğunun duygu, düşünce, kaygı ve görüşlerine saygılı olmaları gerekebilir. Yapacağınız bu görüşmede çocuklarınızın çatışma hakkındaki görüşlerini sesli bir şekilde dile getirebilirsiniz. Bunun ardından çocuklara söz hakkı verebilir ve karşı tarafın görüşlerini çürütmeleri ya da kendilerini savunmaları için onlara zaman tanıyabilirsiniz. Tüm tarafları çözüm yolunu bulmaları konusunda cesaretlendirebilirsiniz. Ancak görüşleri dinlerken değerlendirme yapmanız onların bu konuda çekingen davranmalarına neden olabilir. Karar verilen çözüm yollarının uygulanması konusunda da yapıcı ve ısrarlı olmanız çatışmaların çözüme kavuşması için gerekli olabilmektedir.

Kardeşler arasındaki kötü duyguları nasıl azaltabiliriz?

Bazı vakalarda büyük kardeşlerin kıskançlık ya da gözden düşme hisleri de sorunu daha çetrefilli hâle getirebilir. Bu tür durumları engelleyebilmek için büyük kardeşlere olan sevginizin asla azalmadığını ve onun önemini hâlâ koruduğunu hissettirmeniz yerinde olabilir. Böylece büyük kardeşlerin endişe ve kaygılarına son verilmelidir. Bu konuda yüz yüze iletişimi sürdürmek kilit bir role sahip olabilir. Büyük kardeşlerle yapılacak etkinlikler onların size olan kızgınlık ve hayal kırıklıklarının önüne geçebilir. Sinemaya gitmek, sevdiği yemekleri yapmak, müze gezmek, ilgi alanlarına hitap eden kitapları almak, evde bazı geceler onun seçtiği filmleri ailecek izlemek gibi davranışlar sorunun çözümünde yardımcı olabilir. Ayrıca kardeşler doğmadan önce ilk doğan çocuğu bu duruma hazırlamak da işinize yarayabilir. Onunla konuşurken doğacak kardeşine sahip çıkacağını, onu çok seveceğini, bakımında ve beslenmesinde ondan yardım alacağınızı da belirtmek dışlanma duygusunu giderebilmektedir. Ancak yeni doğan kardeşin hemen ardından büyük kardeşi yuvaya veya büyükbabasına-büyükannesine göndermek onun kendisini dışlanmış ve kötü hissetmesine neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0