Kardeşlerde Oyuncak Emniyeti

Büyük çocukların oynayabileceği tipte oyuncaklar çoğu zaman küçük çocuklar açısından çeşitli tehlikelerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlar için birtakım önlemler almak yerinde olacaktır.

Kardeşlerde Oyuncak Emniyeti

Oyuncaklardaki tehlikeler nelerdir?

Tek çocuğunuz varsa onun güvenliğini sağlamak için yaş grubuna göre oyuncaklar tercih etmeniz yeterlidir. Ancak birden fazla çocuğunuz olduğunda güvenliği sağlamak daha zor hâle gelebilir. Çünkü normalde küçük çocuğunuzun yaş grubuna uymadığı için evinize sokmayacağınız bir oyuncak büyük çocuğunuzun favori oyuncağı olabilir. Puzzle gibi küçük parçalı oyuncaklar küçük çocuklarda yutma riskine karşı tehlikeli olduğu için bu duruma örnektir.

Büyük kardeşin oyuncakları küçük kardeş için tehlikeli midir?

Küçük çocuğunuzu korumak için büyük çocuğunuzu kısıtlamadan bazı önlemler almanız yerinde olacaktır. Bunun için büyük çocuğunuzu kardeşi için tehlikeli olabilecek oyuncaklar konusunda uyarmalısınız. Küçük kardeşinin yutabileceği, kolaylıkla koparıp ağzına atabileceğini veya parmağını sıkıştırıp canını acıtabileceği oyuncaklar konusunda büyük çocuğunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu tipte oyuncaklarla oynadıktan sonra kaldırması konusunda özenli davranmasını sağlayabilirsiniz. Bu, küçük çocuğunuzun güvenliğini sağlayacağı gibi büyük çocuğunuzun sorumluluk bilincini de güçlendirecektir.

Büyük çocuğunuzu ne kadar bilgilendirmiş olsanız da onun da bir çocuk olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeple güvenli olmayan oyuncakları ortadan kaldırma sorumluluğunu hiçbir zaman çocuğunuza bırakmamalısınız. Bu tip oyuncakların oynandıktan sonra küçük çocuğunuzun erişemeyeceği bir yere kaldırılmış olduğundan emin olmalısınız. Kaldırdığınız yerin açık bir raf olmasındansa kapalı dolapları tercih etmelisiniz. Bu sayede güvenli olmayan bir oyuncak için ağlayan çocuğunuzu susturmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Küçük çocuğunuzu korumak için büyük çocuğunuzun keyif aldığı bir oyuncakla oynamasını kısıtlamamalısınız. Bunun yerine bu tür bir oyuncak ortalıktayken küçük çocuğunuzu oyalayacak başka bir etkinlik bulabilirsiniz. Oyalamak yerine küçük çocuğunuzun uyuduğu zamanlarda bu tipte oyuncakları çıkarmak da bir seçenek olabilir.

Birden çok küçük parçaya ayrılabilen oyuncaklar yutma riskine karşı en büyük özeni göstermeniz gereken oyuncak grubundadır. Bu tip oyuncakları yalnızca kapalı dolaplarda tutmanız yetmez. Oyuncağı toplama konusunda da özenli olmasınız. Çünkü küçük parçalar küçük çocukların sığabileceği dar alanlara kaçabilir. Siz fark etmeden çocuğunuz bu parçaları bulup ağzına atabilir. Bu yüzden dikkatli olmanız faydalı olacaktır.

Oyuncak güvenliği konusunda ebeveynlerin dikkatli olması her zaman çözüm değildir. Çocuğunuza bakan diğer yetişkinlerin de bu konuda bilgi sahibi olması ve hassas davranması oldukça önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0