Kardeşler Arasındaki Kıskançlık

by Bebek Melekleri

Her yaş aralığında görülebilen kıskançlık, daha çok kardeşler arasında kıskançlık meydana gelebilir. Aynı evin içinde yaşamaları, onların birbirleriyle daha sık rekabet etmelerine yol açar.

Kardeşler arasında kıskançlık neden olur?

Çocuklarda kıskançlık, genellikle ilk önce kardeşlerine karşı olan kıskançlık şeklinde ortaya çıkar. Özellikle evin en büyüğü olan çocuklar ilginin, sevginin kardeşlerinde olduğunu düşünerek daha hırçın ve geçimsiz olabilirler. Böyle bir durumda ebeveynler, sevilmediğini düşünen çocuğa daha fazla zaman ayırmaya dikkat etmelilerdir. Eğer ebeveynler, çocuğu ihmal etmediğine kendilerini inandırırsa bu, çocuğun daha da hırçın olmasına neden olabilir. Yani kısırdöngüyü engellemek, ebeveynin elindedir.

Bazen çocuklar bu tip bir düşünce içine girdiklerinde altına yapmak gibi bir eylemde de bulunabilirler. Altına yapan çocuğun ailesini cezalandırdığı düşüncesi doğru olmayabilir çünkü çocuk bunu bilinçli yapmaz.

Çocuklar için kardeşlerini kabullenmek oldukça zor bir süreç olabilir. Bu zamanlarda çocuklar kıskançlıklarını, kardeşlerine olumsuz davranışlar göstererek belli ederler. Aslında bu durum çocuğun gelişimi için de önemli bir fırsattır. Çocuk, kardeşine duyduğu kıskançlık sayesinde haklarını korumayı, birey olmayı öğrenir. Buradan bakıldığında kıskançlığın çocuğa getirisi olduğu söylenebilir. Böyle bir durum yaşandığında ebeveynlerin, çocuklarına karşı adaletli olması beklenir. Her çocuğa aynı ilgiyi göstermek, çocukların ihtiyaçlarını karşılamak çocuklar arasındaki ilişkinin olumlu bir zemine döşenmesine olanak sağlar.

Bazı çocuklar kıskançlık yapmaz fakat arkadaşları tarafından kıskançlık davranışına maruz kalabilirler. Mesela paylaşmayı seven bir çocuk oyuncaklarını arkadaşıyla paylaşıyor ama arkadaşı onunla hiçbir şeyini paylaşmıyorsa bu sefer çocuk da oyuncaklarını paylaşmak istemez. Bu noktada çocuğa müdahale etmemek yerinde bir davranış olacaktır. Çünkü çocuklar paylaşmanın sınırlarını ancak bu şekilde sosyal ortamlarında öğrenirler. Kıskançlık gösteren çocuk da zamanla davranışının kötü olduğunun farkına varacaktır.

Beş-Altı Yaş Aralığında Olan Çocuklarda Öz Kavramı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin