Kardeşler Arası Rekabet

by Bebek Melekleri

Her çocukta, kardeşler arası duygu geçişleri gözlenebilir. Kardeşler birbirleriyle kavga ederken bir süre sonra birbirleriyle oyun oynamaya başlayabilirler.

Kardeşler arası rekabet nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Kardeşlerin aralarında kıskançlık yaşansa da bazı durumlarda birbirlerini koruyabilir ve destekleyebilirler. Aynı evi, eşyaları, oyuncakları hatta anne babayı paylaşmaları söz konusudur. Çocuklara paylaşmayı, yardımsever olmayı öğretmek zaman alacaktır. Çocuklar özellikle üç yaşına kadar sadece kendilerinin isteklerinin yerine getirilmesini bekler, gerçekleşmediğinde ise ağlama ve öfke nöbetleri geçirebilirler. Bu durum gelişimlerinin bir parçasıdır. Anne ve babalar problem yaşandığında, hangi durumda uzlaşmacı ya da çekimser kalmaları gerektiğine doğru karar vermelidirler.

Bir ya da daha fazla kardeş bir aradayken kardeşler arası rekabet kaçınılmazdır. Kardeşler anne babalarının sevgisi, ilgisi için farkında olmadıkları bir yarışın içinde bulurlar kendilerini. Bu durumda önemli olan anne, babanın sergileyeceği tutumdur. Kardeşleri birbirleriyle kıyaslamayıp onlarla bireysel vakit geçirmeleri olumsuz duyguların önüne geçebilir. Ebeveynler çocuklara eşit haklar tanımalı, ayrım yapmamalıdır. Çocuklara baskı ve aşırı müdahale olmadığında kardeşler arası iletişim zaman içerisinde güçlenebilir. Birbirleri ve arkadaşları ile zaman geçirmeleri pozitif davranışları destekleyecektir. Birbirlerine arkadaşça yaklaşamıyorlarsa birbirlerine saygı duymaları, destek olmaları gerektiği öğretilmelidir. Birbirlerini kabullenmek gelecekteki hayatlarına olumlu yansıyacaktır.

Peki anne babalar beslenmeden, giyinmeye, yetenek ve eğilimlere göre özel gereksinimleri sağlarken nasıl bir yol izlemeliler? Kardeşlere sürekli eşit miktarda ve aynı şeyleri sunmak doğru değildir. Hayat herkese eşit yansımadığı gibi çocuklarında bu tür durumları kabullenmesi gerekir. Hayatı tamamen adil ve eşit gibi yansıtmak çocuğun ileride karşılaşacağı sorunlarla baş etmesinin önüne geçecektir. Çocuklardan birine oyuncak alındığında büyük olasılıkla diğer çocukta isteyecektir. Rekabet bununla sınırlı kalmaz. Çocuklar alınan oyuncakların özellik ya da büyüklüğünü kıyaslayacaklardır. Sürekli aynı tür materyaller almak çocukları farksızlaştırır. Anne babaların yapması gereken kişisel özelliklere göre farkındalık yaratarak onların zevk ve ihtiyaçlarına yönelik davranmaktır (Resim yapmayı seven çocuğa resim defteri, maket yapmayı seven çocuğa maket almak gibi.).

Her çocuğa bireysel yaklaşılarak sevgi ve ilgi hissettirilmelidir. Birebir ve yalnız geçirilen zamanlarda çocuk kendini rekabet içerisinde hissetmeden anne babası ile kaliteli vakit geçirmiş olur.

Kardeşler arası anlaşmazlık ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler