KARDEŞLER ARASI KISKANÇLIKLARDA EBEVEYN TUTUMU

Kardeşler arasında kıskançlık ve rekabet yaşandığında ebeveynlerin genellikle uyguladığı ve uygulamaları gereken davranışlardan söz etmek mümkün olacaktır. Ebeveynlerin yaygın olan davranışlarının ve uygulanması gereken davranışların ne olabileceğini bilmesi, kardeşler arasındaki kıskançlık ve rekabet ortamını azaltmakta fayda sağlayabilir.

KARDEŞLER ARASI KISKANÇLIKLARDA EBEVEYN TUTUMU

Kardeşler Arasında Kıskançlık Nasıl Çözülür?

Kardeşler arasında rekabet ve kıskançlık yaşandığı zamanlarda ebeveynlerin genellikle ara buluculuk yaptığı söylenebilir. Ancak ebeveynler böyle durumlarda her zaman adil davranamayabilir. Bundan dolayı, kıskançlığın yaşandığı zamanlarda çocuklardan birine ya da hepsine çeşitli yaptırımlar uygulamaktan ziyade ortaya çıkan bu durumun sebebini tespit edebilmek için çaba sarf etme yoluna gidilmesi daha uygun olacaktır. Kardeşler arasındaki kıskançlık ve rekabetin sebebi doğru olarak tespit edildiğinde bu durumun görülme ihtimali de azalacaktır.

Yeni bir bebek sahibi olan ebeveynlerin, ilgilerinin ve zamanlarının büyük çoğunluğunu bebeğe yönlendirmeleri olağan bir durumdur. Ancak bu durum büyük çocuğun dikkatini çekerek ilginin bebek üzerinde olduğunu gördüğünde onu kıskanmasına yol açabilir. Çocuğun kardeşine duyduğu kıskançlık bazen düşmanlık boyutuna varabilir ve kardeşe karşı saldırgan tavırlar sergilemeye başlayabilir.

Çocuklar bazen kardeşlerine olan kıskançlıklarından dolayı tepkilerini ebeveynlerine yönlendirebilir. Böyle durumlarda çocuklar, ebeveynlerinin sözlerini dinlemeyerek ya da onlara karşı saldırgan tavırlar sergileyerek ilgi çekmeye çalışabilir. Bu durumların mümkün olduğunca az yaşanması için ebeveynler küçük çocuğun ihtiyaçları ile ilgilenirken büyük çocuğu da göz ardı etmemeli, onlarla oyun oynamayı, birlikte kaliteli vakit geçirmeyi unutmamalıdır.

Kardeşler arasındaki kıskançlıkta ebeveyn nasıl bir tutum sergilemeli?

Ebeveynler yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarının karşılanması için tüm vaktini harcayarak ilginin çoğunu küçük çocuğa vermek durumunda kalsalar da büyük çocuklarda aile içinde geri planda kaldıkları düşüncesini oluşturmamaya çalışmalıdırlar. Büyük çocuklara, aile içinde bazı sorumluluklara sahip olduğu söylenerek ona aile içinde önemli bir birey olduğu hissettirilmelidir. Ancak büyük çocuğa sorumluluk verirken, bunların çocuğun yaşına, yeteneklerine ve kapasitesine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Çocuklara bebek bakımında annesine yardım etmek, kardeşini korumak gibi onun yaşına uygun sorumluluklar verilerek kıskançlık durumu gözlenme ihtimali azaltılabilir.

Ebeveynlerin, çocukları teşvik etmek amacıyla da olsa kardeşleri sürekli birbirleriyle kıyaslaması hatalı bir davranış olacaktır. Ebeveynlerin bu davranışı kardeşler arasındaki rekabet ve kıskançlığı arttırabilir.

Ebeveynlerin bütün çocuklarına adil bir şekilde davranmaması da kıskançlık ve rekabet ortamını arttırabilir. Ayrıca, ebeveynler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle çocukların anne ve babalarından birini seçmeye zorlanması gibi durumlar kıskançlık ve rekabet durumlarını ciddi boyutlara taşıyabilir.

İKNADA ÖDÜLÜN ROLÜ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0