Kardeşler Arası Anlaşmazlık

by Bebek Melekleri

Kardeşler arası anlaşmazlık olabilir. Yaşları birbirine yakın olan iki çocuğunuz varsa her türlü kavga ihtimaline karşı hazırlıklı olmalısınız. Çocuklarınız arasında anlaşmazlık olması oldukça doğaldır. Önemli olan ebeveynlerin bu gibi durumlarda nasıl davranacaklarını bilmeleridir.

Kardeşler arası anlaşmazlık nasıl önlenebilir?

Kardeşlerin hemen hepsi arasında anlaşmazlıkların ortaya çıkması olasıdır. Ancak yaşları birbirine yakın olan çocukların ihtiyaçları ve ilgileri benzer olduğu için çekişmelerin yaşanma ihtimali daha yüksektir. Anne ve babalar çocukları arasındaki olası bir anlaşmazlık durumunda akıllıca hareket ederek tartışmanın büyümesine engel olabilir.

Çocuklarınız arasında bir kavga varsa birinin tarafını tutmanız yapılacak en yanlış davranıştır. Tarafı tutulmayan çocuk için yıkıcı olabilen bu durum tarafını tuttuğunuz çocuğun tekrar tekrar kavga çıkarmasına sebep olabilir. Çocuklardan birinin tarafını tutmayarak adil olmaya çalışın. Taraf tutmasanız dahi aradaki rekabeti kızıştıracak bir davranışta bulunmanız kavgayı tetikleyebilir. Kardeşler sürekli olarak rekabet hâlindedir. Birini diğerine göre üstün konuma getirmemeye özen göstermeniz bu açıdan büyük önem taşır.

Çocuklarınız tüm çabalarınıza rağmen kavga hâlindeyse ilişkilerini nasıl yürütmeleri gerektiğini bilmiyor olabilirler. Bu konuda çocuklarınıza örnek ilişkiler sürdürmeniz oldukça önemlidir. Çünkü çocuklar pek çok şeyi sizi izleyerek öğrenir.  Ebeveynlerin kendi aralarında tartışırken birbirlerine sesini yükseltmesi hem çocuklara kötü örnek olacak hem de evdeki stresi artırdığı için kavgalarının sebebi olacaktır. Çocuklar ebeveynlerini izleyerek sorunların çözümü için seviyeli bir biçimde tartışmayı zamanla öğrenecektir.

Kardeşler arasında anlaşmazlık neden olabilir?

Küçük tartışmaların büyük kavgalara dönüşmesinin temel sebebi saygı problemleridir. Çocuklarınıza karşı saygılı davranmalı, onların da kendi aralarında saygılı bir ilişki yürütmelerini sağlamanız kavgaların önüne geçecektir.  Saygı, kavgaları önlemenin yolu olduğu gibi çözmenin de yöntemidir. Çocuklarınıza kavga ettikleri için kızmak yerine düşüncelerine ve hislerine saygı duyarak onları dinleyin. Ara sıra bu tür tartışmaların yaşanmasının tüm insanlar için normal olduğunu onlara izah edin.

Çocuklarınızı anladığınızı belli etmek için hatalı davranışlarını onaylamanız büyük bir hata olacaktır. Kavga ederken şiddete başvuran bir çocuğa bunun yanlış olduğunu söylemeniz çok önemlidir. Ancak bunu yaparken onu eleştirerek strese sokmaktan kaçının.

Küçük çocuğunuz kendini kelimelerle ifade edemediği için kavgayı bir çözüm olarak görüyor olabilir. Bu gibi durumda büyük olan çocuğunuzun avantajlı olduğunu hesaba katamadığı için zarar görebilir. Böyle durumların önüne geçmek için her ikisine de bazı sınırlar getirmeyi deneyebilirsiniz. Isırmak, vurmak veya saç çekmek, izinsiz başkasının eşyasını kullanmak, kendine ait olmayan şeylere zarar vermek sınırlayabileceğiniz konular arasındadır. Çocuklarınızın bu sınırlamaları kabullenmesi için tutarlılığınız oldukça önemlidir.

Çocuklarınıza kendi sorunlarını çözebilmeleri için fırsat verin. Tartışma anında fiziksel bir şiddet yoksa araya girmek yerine çözmeleri için onlara zaman verin. Bunu yaparken sürekli olarak gözünüzün üzerlerinde olması, olası durumda müdahale için oldukça önemlidir. 

Ne kadar kavga etme konusunda ısrarcı olsalar anlaştıkları noktalar elbette olacaktır. Bu gibi durumları yakalayıp artırmak için çabalamanız çocuklarınız arasındaki ilişkiyi güçlendirecektir.

Kardeşi olan çocuklarda görülebilecek farklı davranışlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler