Kardeşine Karşı Olumsuz Davranışlar Sergileyen Çocuklar

Bazı çocuklar kardeşi olacağı için çok sevinirken bazıları da bu durumdan endişe duyabilir. Annelerinin hamile olduğunu öğrenen çocukların kardeşlerinin olmasını istememeleri sık karşılaşılan bir durumdur.

Kardeşine Karşı Olumsuz Davranışlar Sergileyen Çocuklar

Çocuğunuz kardeş sahibi olma konusunda olumsuz düşünüyorsa ne yapmalıyız?

Çocuğunuz eğer kardeş sahibi olmayı istemediğini ebeveynlerine söylerse, buna sadece anne baba olarak kendinizin karar verebileceğini çocuğunuza belirtmelisiniz. Çocuğunuz, yeni bebek sahibi olma durumunun kendisiyle bir ilgisi olmadığının farkında olmalıdır.

Çocuğunuz kardeş sahibi olma konusunda olumsuz fikirlere ve hislere sahipse, öncelikle onun duygularını anlamaya çalışmalısınız. Çeşitli kuklalar veya başka oyuncaklarla, yeni bir kardeş sahibi olmanın ve aileye yeni bir bebeğin katılmasının hem kendisi hem aile için olumsuz bir durum oluşturmayacağını, kardeş sahibi olmanın çok güzel ve keyifli bir şey olduğunu bu kukla veya oyuncaklar yardımıyla çocuğunuza anlatmaya çalışabilirsiniz. Bir kardeş sahibi olmanın olumlu yanlarını anlatan çeşitli hikayeleri çocuğunuza okuyabilir, eğer varsa kendi kardeşinizden, onun tanıdığı ve sevdiği akrabalarınızdan veya çocuğunuzun, kardeşi olan arkadaşlarından örnekler vererek kardeşliğin öneminin çocuğunuza anlatmaya çalışabilirsiniz. Bunları yaparken, çocuğunuzu kardeşini sevmesi için zorlamamaya özen göstermelisiniz. Bu konuda çocuğunuzun üstüne çok fazla gitmeniz ve onu zorlamanız, çocukta kardeşine karşı daha kötü fikirlerin ve daha olumsuz tepkilerin oluşmasına yol açabilir.

Kardeşine kötü davranan çocuklara nasıl davranılmalı?

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar, kardeşleri doğduktan sonra onları kıskanabilir. Bu durum çoğunlukla normal karşılanması gereken bir davranıştır. Çocuğunuzun kardeşine olan kıskançlığını mümkün olduğunca azaltmak için, çocuğunuzu kardeşiyle rekabet edeceği ortamların içinde bulundurmamaya gayret etmelisiniz. Kardeşiyle bir problem yaşadığında bunu kendi aralarında çözmeleri için onlara zaman tanımalı, onlar arasında karşılaştırma yapmamalısınız. Çocuklarınızın birbiriyle sıkıntısız, iyi vakit geçirdiği zamanlarda bunun ne kadar güzel bir şey olduğunu vurgulayarak onları övünebilirsiniz. Kardeşlerin beraberce keyifli vakit geçirebileceği bazı aktiviteler planlamaya çalışarak, kardeşler arasındaki sevgiyi vurgulayan bazı hikâyeler okuyabilir, sık sık onarın arasındaki sevgiyi artıracak yorumlar yapabilirsiniz. Her kardeşin, diğerinin sahip olduğu olumlu özelliklerini ve onunla birlikte olan komik anılarını anlattığı bir etkinlik uygulamak işe yarar bir yöntem olabilir. Bu süreçte sadece kardeşlerin birbiriyle değil tüm aile bireylerinin birlikte eğlenceli vakit geçireceği etkinlikler de olumlu bir etki yaratacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0