Kardeşi Olan Çocuklarda Görülebilecek Farklı Davranışlar

by Bebek Melekleri

Kardeşi olan çocuklarda farklı davranışlar görülebilir. Tekrar çocuk sahibi olan ebeveynler, büyük çocuklarında bazı davranış farklılıkları gözlemleyebilirler. Bu durum büyük ihtimalle, büyük çocukların merakından veya kardeşlerine özenmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Yeni bir kardeşe sahip olan çocuklarda, özellikle kardeşleriyle aralarında fazla yaş farkı yoksa kardeşi gibi davranmaya çalışma veya meraklarını giderme isteklerinden dolayı kimi davranış farklılıkları görülebilir. Bunlar, büyük çocuğun da bebek gibi davranmaya başlaması veya özellikle farklı cinsiyetteki kardeşlerde büyük çocuğun kardeşini sıklıkla incelemesi gibi durumlar olabilir.

Kardeşi olan çocuklarda görülebilecek farklı davranışlar nelerdir?

Büyük çocuklar, kardeşlerini tanımak, keşfetmek isteyecek, kendileriyle olan farklılıklar hakkındaki merakları dolayısıyla kardeşlerini sıklıkla incelemek isteyeceklerdir. Özellikle farklı cinsiyete sahip kardeşi olan çocuklarda genital farklılıklar gibi durumlardan dolayı bu durum daha fazla görülebilir. Örneğin erkek kardeşe sahip olan kız çocukları, kardeşinin penisini gördüğünde şaşırıp onun ne olduğunu merak edebilir. Hatta kendisinde neden olmadığını öğrenmek için size sık sık sorular yöneltebilir ve kardeşini inceleyerek merakını gidermeye çalışabilir.

Kız kardeşe sahip olan bir erkek çocuk, onun penisi olmadığını gördüğünde kendisininkini de kaybetmekten korkabilir. Bu durumlarda çocuğunuza yalan söylemeden onun merakını gidermeye çalışmalısınız. Bunun için en basit yöntem, kızların vajinası olduğunu ve bu sayede büyüdüklerinde bebek doğurabileceklerini, erkeklerin de penise sahip olmasının normal olduğunu ve bu sayede ileride baba olabileceklerini çocuğunuza açıklamanızdır. Bu sayede çocuğun kadın ve erkek arasındaki farkları öğrenmesi kolaylaşacaktır. Eğer çocuğunuz daha detaylı bilgi isterse, çocuğunuzun yaşına uygun bilgiler içeren kitaplar kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir uzmana danışıp bu durumu ona uygun olarak açıklamak için tavsiyeler alabilirsiniz.

Kardeş sahibi olan bazı çocuklarda ise, kardeşi gibi konuşmaya çalışma, sürekli kucakta taşınmayı isteme, tuvalet eğitimini tamamlamasına rağmen tekrar altına yapmaya başlama gibi durumlar görülebilir. Büyük çocuğunuz, ona gösterilen ilgiyi kıskanabilir. Hatta sorumluluk almaya başladığı dönemde bulunan çocuk, kardeşi gibi davrandığında hiçbir şey yapmasına gerek olmadığını düşünüp bebek gibi davranmaya başlayabilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında büyük çocuğunuza kızmadan, onu cezalandırmadan bu duruma bir süre sabır göstermeniz ve ona ihtiyaç duyduğu ilgiyi verip bebek gibi davranmasına bir süreliğine izin verebilirsiniz. Büyük çocuğunuz yaşına uygun davranmaya başladığında ona övgüler yağdırmanız doğru değildir. Ayrıca bunu başkalarının önünde de yapmaya çalışarak doğru durumun bu olduğunu anlaması için ona yardımcı olabilirsiniz. Kendisinin yapabilip kardeşinin yapamayacağı şeyleri büyük çocuğunuza anlatıp göstermeniz, kardeşi uyurken veya onu başka birine bırakıp büyük çocuğunuzla onun istediği aktiviteleri gerçekleştirmeniz de büyük çocuğunuzun kardeşi gibi davranmasının yanlış olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

Kardeşe olan kıskançlığın azaltılması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler