Kardeş Kıskançlığı

by Bebek Melekleri

Kardeş kıskançlığı görülen bir durumdur. Kardeşlerin birbirlerini kıskanması nereden kaynaklanıyor? Ebeveynler bütün çocuklara eşit davranma yolunda gitse de kardeşler arasında mutlaka bir kıskançlık ortaya çıkar. Peki, buna ne sebep oluyor?

Kardeş kıskançlığı neden görülür? Nasıl engellenir?

Çoğu yeni kardeşi olan çocuklarda, anne-babasının gözünde evdeki hâkimiyetinin ve tahtının doğan yeni bebeğe verileceği düşüncesi ve endişesi vardır. Veya ailesinde artık eskisi kadar sevilmeyeceğini düşünerek kendince bir strese girer ve öfke duygularına kapılır. Peki, biz bu durum için ne yapıyoruz veya neler yapabiliriz? Evvela kendinize dürüst olup bir sorun: Daha kendi bebek olan 24 aylık oğlunuz veya kızınız, evde ilgi odağıyken birden bire abla veya abi oluyorlar sizce haksızlar mı? Hadi gelin itiraf edin, hiç de anlaşılmayacak bir durum değil aslında. Bebeğinize hak verin ve ona eskiden olduğu gibi ilgi ve şefkat gösterin.

Çocukların yaşına ve kişilik özelliklerine göre yeni kardeşe alışması ve onu kabullenmesi farklılık gösterebilir. Çocuğun bu dönemi daha az sancılı geçirmesi ve kabullenmesini kolaylaştırmak için çeşitli önlemler alınabilir;

Aileye yeni bir bebek geldiğinde, özellikle de ilk bebek daha çok küçükse bu aşırı kıskançlığa yol açabilir. Çocuğunuza daha bebek doğmadan, kardeşi geldiğinde ona ihtiyacı olacağını ve bakıma muhtaç olduğunu anlatırsanız çocuk daha ılımlı yaklaşacaktır bebeğe. Anne karnındaki bebeğin tekmelerini dinletin çocuğunuza, bebek için alışverişe çıktığınızda bırakın kıyafetlerini abisi/ablası seçsin veya küvetin rengine yine çocuğunuz karar versin. Bu durumu hafife almayın ve çocuğunuzun tercihlerine ne kadar önem verdiğinizi bir abisi/ablası olarak onun da görüş ve tercihlerine başvuracağınız ona beli edin bu onu heyecanlandırıp mutlu edecektir.

Bebek doğmadan kızınız veya oğlunuzla birlikte odasını hazırlayın, ona ne kadar yardımcı olduğunu hissettirin. Kardeşinin de onun varlığından çok mutlu olacağını hatta abi veya ablasını görmek için sabırsızlandığını söyleyin ona.

Doğduktan sonra onun kucağına verin, tabi gözetim altında tutarak, bebeğe ninni söylerken diğer çocuğunuzun da aynı odada bulunmasına ve size katılmasına izin verin. Bebek arabasını itmesine müsaade edin, üzerini örtmesine, başını okşamasına, öpmesine, sevmesine izin verin.

Çocuğunuz travma mı geçiriyor ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler