KARDEŞİNİ KISKANAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLECEK DEĞİŞİKLİKLER

Çocukların hemen hemen tamamı kardeş sahibi olduklarında onları kıskanacak, duygu ve davranışlarında bazı değişiklikler görülecektir. Çocuklarda kardeşlere olan kıskançlığın ortaya çıkarabileceği duygu ve davranışların ne olabileceğini ebeveynlerin bilmesi, çocuğa daha uygun davranmaları için fırsat sunabilir. Kardeş kıskançlığı neden olur gelin bakalım.

KARDEŞİNİ KISKANAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLECEK DEĞİŞİKLİKLER

Kardeş kıskançlığı neden olur?

Çocuklarda görülen kıskançlığın, onların sevdiği insanlara karşı bazı sebeplerden dolayı geliştirdiği kızma veya gücenme durumu olduğu söylenebilir. Çocuklarda kıskançlık genellikle, onların beklediği ilgi, sevgi ve şefkatin sevdiği kişiler tarafından çocuğa yeterince hissettirilememesi sonucu ortaya çıkacaktır. Çocuklar, sevdiği insanların, özellikle anne ve babalarının, kendisine duydukları sevgiyi kaybedebileceklerini düşünüp bu durumdan tedirgin olmaları nedeniyle kıskançlık yaşayabilirler.

Çocukların zaman zaman anne ve babalarını ya da sevdiği başka insanları kıskanması son derece doğal bir davranıştır. Bu duruma çocukların sevdiği insanlardan sevgi, ilgi ve şefkat görmeye ihtiyaç duyması ve gördükleri ilginin, sevginin ve şefkatin sonlanmasını istememeleri sebep olabilir.

Kardeşlerini kıskanan çocuklar nasıl ilgi çekmeye çalışır?

Çocuklardaki kıskançlıkların en yaygın çeşitlerinden birinin, kardeşlerine karşı olan kıskançlık duygusu olduğu söylenebilir. Özellikle 2 ila 5 yaş arasındaki dönemde bulunan çocukların yeni bir kardeş sahibi olduklarında onları kıskanmaları son derece normal olacaktır. Bu dönemde kardeşine kıskançlık duyan çocukların, kardeşlerine karşı saldırgan tavırlar sergiledikleri görülebilir. Kardeşlerini kıskanan çocuklar onlara vurma, ısırma gibi davranışlar sergileyebilirler.

Kardeşlerini kıskanan çocuklar ilgi çekmek için yeni doğan kardeşleri gibi davranmaya başlayabilirler. Tekrar biberonla beslenmek isteme, bebek gibi konuşma, emekleme, altını ıslatma, parmak emme gibi davranışlar, kardeşlerini kıskanıp onlar gibi davrandıklarında ebeveynlerinden ilgi görebileceğini düşünen çocuklarda görülebilir.

Çocuklarda bu tür davranışların mümkün olduğunca az görülmesi için ebeveynler, kardeşleri doğmadan önce çocukları psikolojik olarak kardeş sahibi olmaya hazırlamaları faydalı olabilir. Bebek doğduktan sonra ise çocuğu kardeşinin bakım sürecine zaman zaman dâhil ederek kardeşiyle iletişim kurması ve daha az kıskanması sağlanabilir. Çocukları kardeş sahibi olacakları fikrine hazırlamak için ebeveynlerin onara kardeşleri doğduktan sonra onunla oynayabileceğini söylemesi her zaman işe yaramayabilir. Bu açıklama, çocuktaki kıskançlık hissini her zaman azaltmayabileceği gibi daha da arttırabilir.

5 yaşından daha küçük olan çocuklar kardeş sahibi olduklarında onların bundan daha fazla etkilenebilecekleri söylenebilir. 5 yaşından büyük çocuklar, daha küçük çocuklara oranla kardeş sahibi olmaktan daha az olumsuz etkilenip onları daha az kıskanabilirler.

YAYGIN ANKSİYETE (KAYGI) VE PANİK BOZUKLUĞU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0