Kardeş Çatışmalarıyla Mücadele

Kardeşler arasında yaşanan kıskançlık, bundan doğan öfke duygusu çoğu zaman yaşanmakta ve bu durum ebeveynleri zor durumda bırakmaktadır. Bu çatışmalara karşı yapılabilecek davranışlar aşama aşama uygulanmalı ve sakin olunmalıdır.

Kardeş Çatışmalarıyla Mücadele

Kardeşler arasında neden kıskançlık olur?

Çocuklar arasındaki çatışmaların sağlıklı bir şekilde engellenebilmesi için dikkatli olunmalı ve bazı adımlar izlenmelidir. Birinci aşama, genel olarak normal ağız dalaşmalarını ve sözlü sataşmaları içeren çatışmalar için uygundur. Böyle hâllerde ilk yapmanız gereken aralarındaki ilişkiye o anda karışmamak ve ilgisiz davranmaktır. Böyle anlarda başka bir şeyle ilgilenmeniz size yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuklarınızın böyle çatışmalarla, aralarındaki anlaşmazlıkları sözlü iletişim yoluyla giderebilme deneyimini onlara sunmuş olabilirsiniz.

Ancak sürtüşmeler sona ermez ve daha sert bir evreye geçerse sizin de ikinci aşamaya geçmeniz gerekebilir. Bu aşamada yetişkinlerin araya girmesi tavsiye edilir. İlk yapabileceğiniz eylem onların öfke ve kızgınlıklarını anlayışla karşılamak, kabul etmektir. Örneğin “Aranızdaki kızgınlığı anlıyorum, birbirinize çok kızmış bir hâldesiniz.” minvalinde bir cümleyle, onları anladığınızı ifade edebilirsiniz. Kavgayı sürdüren kardeşlerin bakış açılarını da ifade edebilir ve aralarında henüz oturmamış olan empati duygusunun yerleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin “Özgür, sen oyuncağı daha yeni eline aldığından biraz daha oynamak istiyorsun bunu biliyorum, Kaan sen de artık oyuncakla oynama sırasının sana gelmesini istiyorsun.” gibi cümlelerle kendilerini ifade etmelerini sağlayabilirsiniz. Böyle bir senaryo dâhilinde durumu asla küçümsememeye çalışabilir ve soruna bir açıklık kazandırabilirsiniz. “İkinizin de akıllı olduğunu biliyorum ve bu oyuncak kamyon sorununu aranızda çözebileceğinize inanıyorum.” cümlesi gibi sözlü ikazlardan sonra çocuklarınızın sorunu kendi aralarında çözebilmelerini sağlamak için odadan ayrılabilir ve onlara güven duyduğunuzu böylece hissettirebilirsiniz.

Durum bazı hâllerde kolayca çözüme ulaşamayabilir. Böyle sıkıntılı zamanlarda üçüncü ve dördüncü aşamaya geçebilir ve tehlikeli olabilecek çatışmalara müdahale edebilirsiniz. Onları sorgulamak ilk durumda yapılabilecek eylemdir. Çocukların birbirilerine zarar verebilecek kavgalara girişmelerini önlemek adına bir konuşma yapmanız faydalı olabilir. “Önümde birbirine zarar vermek ve vurmak isteyen iki kişi görüyorum, bu çok tehlikeli bir durum, kavganın yatışması için şimdi tüm oyuna ara veriyoruz, herkes kendi odasına gitmeli.” bu konuşmaya örnek olabilir. Ebeveynlerin taraf tutmadan her iki çocuğa da aynı oranda tepki göstermeleri en uygun olan davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0