KARANLIK KORKUSU

Okul öncesi dönemde bulunan her çocuğun karanlıktan korkması normaldir. Karanlıktan korkan çocuğunuzun duygularını ciddiye alarak ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmeniz faydalı olacaktır. Karanlıktan korkmak çocuklar için normal sayılabilir.

KARANLIK KORKUSU

Karanlıktan korkmak normal mi?

Karanlık korkusu, çocuklara bazı duygularla başa çıkmayı öğretebilir. Eğer çocuğunuzun bu korkusunu küçümser veya onu ciddiye almazsanız, yaşanan korkunun miktarı artabilir. Karanlık korkusu yaşayan çocuğunuzun hislerinin farkında olmalı ve yanında olduğunuzu hissettirerek onu rahatlatmalısınız.

Çocuğunuzun karanlık korkusunu yenmeye yardımcı olmak için öncelikle onu anlamanız gerekmektedir. Çocuğunuza sadece kendisinin değil, onun yaşındaki çoğu çocuğun bu durumu yaşadığını söyleyerek durumu normalleştirmeye çalışabilirsiniz. Odaların ışıklarının nasıl yandığını bilmesi, uyurken bir gece lambası kullanılması, uyurken kendi istediği miktarda ışıkla uyuması çocuğunuzun karanlık korkusunun azalması için fayda sağlayacaktır. Bir el feneri yardımıyla karanlıkta çeşitli oyunlar oynamak, kitap okumak, geceleri yürüyüşlere çıkmak gibi çocuğunuzun karanlık ortamlarda geçireceği eğlenceli vakitler de onun karanlık korkusunu yenmesine yardımcı olacaktır.

Bu süreçte çocuğunuzun bu korkusuna tamamen ilgisiz davranmamaya ya da bu konunun çok üstüne gitmemeye özen göstermelisiniz. Karanlık korkusu, büyük ihtimalle çocuğunuz büyüdükçe azalıp yok olacaktır.

MASKE VE KOSTÜM KORKUSU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0