Karanlık Korkusu ve Baş Etme Yöntemleri

Uzmanlar tarafından hazırlanmış, erken çocukluk döneminde oluşan karanlık korkusunu ve baş etme yöntemlerini makalemizde bulabilirsiniz.

Karanlık Korkusu ve Baş Etme Yöntemleri

Karanlık korkusunun nedenleri nelerdir?

Küçükken çoğumuzun, bebekler oynadığı, arabalar kullandığı bir hayali arkadaşı olmuştur. Bu arkadaşlarımızı ya zihnimizde ürettik ya da gördüğümüz bir yerden kopyaladık. Dönemin şartları değişse de zihnin şartları pek değişmiyor, sadece bilim sayesinde kendimizi ve zihnimizi daha çok keşfediyoruz.

Bugün psikoloji dünyası, çocukların karanlık ortamlara karşı geliştirdiği korku araştırmalarıyla ve mesleki uygulamalarıyla gündemdedir. Bu noktada birçok aile, psikologlardan danışmanlık ve destek almak istiyor. Çocuklarının tek başına uyuyamadıklarını, tuvalete gidemediklerini ve aileye bağımlı bir hâle geldiklerini ifade ediyor. Bu şikâyetleri mercek altına alıp, kısaca nedenlerine değinelim.

Karanlık korkusuyla nasıl baş edilir?

Öncelikle seanslarda şunu gözlemliyoruz. Aile bir kısır döngüye girmiş. Çocuk korktukça yanına bir telefon veya akıllı bir alet veriliyor, bununla korkusunu unutmasını ya da yenmesini bekliyor. Burada şunu görmek önemli, özellikle erkek çocukları bu aletlerde şiddet içerikli oyunlar oynuyor ve oyunlardaki kötü karakterlerin onlara karanlıkta zarar vereceklerine inanıyorlar. Aile de bunun böyle olmadığına ikna etmeye çalışıyor ama oyunu yine ulaşılabilecek bir yere bırakıyor. Çocuk da oyunu oynadıkça daha çok korkuyor.

Amacımız hiçbir zaman bir aktiviteye yasak koymak değil, sadece o aktiviteye ayırılacak sağlıklı vakti belirlemek olmalı. Eğer sizin de çocuğunuz bu şikâyetle size geliyorsa, lütfen öncelikle dinleyin. Cevaplar her zaman soruların içindedir.

Örneğin biz bu korku vakası seanslarında, karanlıkta korktuğu kişinin kim olduğunu anlamak için çocuğa resim çizdiriyoruz. Ardından, olduğu yaş grubuna göre onun bu varlıkların zihninde olduğunu ve gerçek dünyada onu bulamayacağını anlatıyoruz. Bunu siz de evde deneyebilirsiniz.

Yaşına bağlı olarak korkuya kapıldığı anda, uygulaması gereken taktikleri ebeveynlerle paylaşıyoruz. Örneğin, 3-4 yaş için korku yaşadığı anda üzerindeki kıyafetlerin renklerini hatırlamasını istiyoruz. İleriki yaşlar için başlangıç olarak, kelime bilgisi yeterliyse farklı konseptlerle ilgili kelimeler üretmesini istiyoruz.

Bazen bu korku çok şiddetli olabiliyor, çocuğun kendini anneye veya babaya bağımlı hâle getirmesine kadar ilerleyebiliyor. Tuvalete yalnız çıkmak, diğer ilkel ihtiyaçlarını karşılamak zorlayıcı olabiliyor. Böyle durumlarda bir profesyonele danışmak en mantıklı çözüm olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0