Kanamalar, Sokmalar, Isırmalar

Böcek, sinek ve benzeri ısırıklar sık sık karşılaşılan durumlardır. Ebeveyn olarak hangi ısırığa nasıl yaklaşacağınızı bilmeniz faydalı olacaktır.

Kanamalar, Sokmalar, Isırmalar

İç kanama belirtileri nelerdir?

Bebeğin düşmesi ya da karın bölgesine darbe alması iç organ yaralanmalarına neden olabilir. Öksürük, kusma, karın bölgesinde renk değişikliği, öksürme ile birlikte kan gelmesi, kusma, nefes almada zorluk, soluk cilt rengi, idrar ya da dışkıda kan iç kanama belirtisi olabilir. Bu tür durumlarda acil tıbbi müdahale gerekir. Dış kanamalar ise çocuğun yürümesi ve hareket etmeye başlamasıyla tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu tür kanamalar kesik yoluyla oluşabilir. Kesik olan yer temiz tutulmalıdır. Kesilen yer kanıyorsa temiz bir bez ile tampon yapılmalıdır. Hafif kesiklerde kan durduktan sonra yara açık bırakılıp iyileşmesi beklenir. Kesik derin ve enfeksiyon riski var ise bir bandajla kapatılıp tıbbi yardım alınması gerekecektir. Çocuk tetanos aşısı olmadıysa hekim tarafından aşı yapılabilir. Ağır kesiklerde temiz bir bez ile sürekli tampon yapmak gerekir. Yaralanan yer uzuvlarda ise kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Acil olarak tıbbi yardım alınmalıdır.

Böcek ısırması durumunda yapılacaklar neler?

Kedi, köpek ya da diğer hayvan ısırıklarında yara yeri ılık sabunlu su ile yıkanmalı ve acil olarak hastaneye ulaşılmalıdır. Kanama var ise yara yeri steril bandaj ile baskılanıp sarılabilir. Kuduz ihtimaline karşı hastaneler ve kurumlar gerekli aşı ve ilaç uygulamalarını gerçekleştireceklerdir. Kene ısırmalarında en yakın sağlık kurumuna ulaşılmalıdır. Kene el ya da başka bir aletle çıkartılmaya çalışılmamalıdır. Arı sokmalarında ise arının bıraktığı iğne temiz bir cımbız yardımıyla çıkartıp ısırılan yer sabunlu su ile yıkanmalıdır. Alerjik reaksiyonlara karşı antihistaminik türü alerji ilaçlar alınabilir. Farklı türlerde böcek ısırmalarında mümkünse böcek saklanmalı ve reaksiyonlara karşı sağlık birimlerine ulaşılmalıdır. Bebeklerde arı ve böcek sokması sonrasında kızarıklık ve şişlik dışında ses kısıklığı, nefes almada zorluk gibi reaksiyonlar oluşmaya başlarsa acil müdahale gerekecektir. Sinek ısırıklarında oluşan kızarıklığa karşı buz uygulamak iyi gelebilir. Buzu birkaç kat kumaşa sarıp hafif dokunuşlarla ısırılan yerlere değdirmek yeterli olacaktır. Yılan ısırmalarının %20'si kuru ısırık olarak adlandırılır. Zehir bırakılmadığı için ısırma tedavisi uygulanır. Bebeklerde zehirli yılan ısırması zehir miktarı çok az bile olsa büyük risk taşır. Sokulan bölge kol ya da bacakta ise sert bir cisim sarılarak hareket engellenmeli kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Yılan sokmalarında bebek şoka girdi ise ilk yardım uygulanıp mutlaka acil tıbbi yardım alınması gerekir. Böcek ısırmaları ve yılan sokmalarında bölgenin kesilip kanatılması zehrin emilmesi doğru değildir. Deniz hayvanları sokmaları sıklıkla ciddi değildir fakat bebek ve çocuklarda ağır reaksiyonlar görülebilir. Yaralı bölge hareket ettirilmez, batan diken görünüyor ise çıkartılabilir. Zehirli deniz canlılarına karşı amonyak kullanılabilir. Çoğunlukla ağrılı bölge dayanılabilecek kadar sıcak su ile yıkanmalıdır. Tüm ısırıklarda ilk müdahaleden sonra kesinlikle bir doktora danışılmalı, tıbbi yardım alınmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0