Kalbinde Üfürüm Görülen Bebekler

by Bebek Melekleri

Bebeğinin kalbinde üfürüm olduğunu öğrenen ebeveynlerde büyük ihtimalle panik ve endişe yaşanacaktır. Kalbinde üfürüm görülen bebeklerin çoğunda bu durum ileriki dönemlerde yok olur ve bir sıkıntı teşkil etmez ancak bazı noktalara dikkat edilip hassas davranılması önemlidir.

Kalbinde üfürüm görülen bebeklerin tedavisi nasıl olur?

Kalpte üfürüm terimi, kalbinin içeresinde akan kanın oluşturduğu hava boşluklarından kaynaklanan birtakım seslerin duyulduğu anlamına gelir. Çoğu kez, kalpteki üfürümün neden kaynaklandığı, bir stetoskop aracılığıyla, doktorunuzun bebeğin kalbini dinlediği sırada duyacağı seslerin şiddetine göre teşhis edilebilir. Bebeğinizi yapılacak kapsamlı testlere veya bebeğin günlük yaşantısını değiştirecek çeşitli uygulamalara gidilmesine çoğu zaman gerek duyulmaz. Bebeğin kalp gelişimi tümüyle tamamlandığı zaman, kalpte duyulan üfürüm de büyük ihtimalle kaybolacaktır. Kalp üfürümü görülen bebeklerde, eğer bebek hareketli olduğu sırada nefesi daralmıyor veya morarmıyorsa ya da döneminin gerektirdiği gelişim sürecinin gerisinden seyreden bir bebek değilse çoğu zaman günlük aktivitelerinde bir sınırlandırmaya gidilmesine gerek duyulmaz. Bebekte gözlemlenen nefes darlığı, kalp çarpıntısı, halsizlik, hızlı solunum gibi durumlar kalp üfürümü belirtisi olabilir.

Çoğu zaman kalp üfürümü, bebek için bir sorun yaratmasa da bazı bebeklerde duyulan kalp üfürümlerine dikkat etmekte fayda olacaktır. Özellikle ailesinde doğuştan gelen genetik kalp rahatsızlığı olan bebeklerde duyulan kalp üfürümleri için bir miktar daha hassas davranmak gerekebilir. Kalp üfürümleri çoğu zaman kendiliğinden iyileşebilir ancak tıbbi tedavi ve müdahale gerektiren kalp üfürümü vakalarının da bulunabileceğini unutmamalısınız. Eğer tıbbi tedavi gerektiren bir durum varsa, doktorunuz bunu size söyleyecek ve gereken müdahaleyi yapacaktır.

Bebeklerde duyulan kalp üfürümlerini, masum kalp üfürümleri ve masum olmayan kalp üfürümleri olarak ikiye ayırmak mümkündür. Masum veya fonksiyonel kalp üfürümü denilen durum, bebeğinizin kanının kalbe doğru normalden daha hızlı akarak bazı hava boşlukları oluştuğu ve bebeğin kalbinden bazı seslerin duyulduğu durumlardır. Masum kalp üfürümleri genellikle zamanla kaybolur veya çok düşük bir seviyeye iner fakat bebeğin hayatında zorluk çıkarabilecek durumlara çoğunlukla yol açmaz.

Masum olmayan kalp üfürümü durumları ise çoğu zaman kalbin yapısal bozukluğundan dolayı ortaya çıkar. Masum olmayan kalp üfürümünün ortaya çıkmasında kimi genetik rahatsızlıklar rol oynayabilir.

Bu durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız gereklidir.

Dördüncü ay doktor kontrolü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler