Kaka ve Çiş Kontrolü

Ebeveyn, çocuğuna tuvalet alışkanlığı kazandırırken çocuğun tuvalet için ne zaman hazır olduğunu, bu eğitimi ona nasıl kazandıracağını ve tuvalet konusunda neler yapması gerektiğini bilmeli. Tuvalet eğitimi çocuğun bağımsızlığa giden yolda aşması gereken önemli engellerden birisidir.

Kaka ve Çiş Kontrolü

Kaka ve çiş kontrolü neden önemlidir?

Düzenli beslenmeye başlamasından itibaren yeni doğmuş bir çocuk kontrolsüz bir şekilde birçok kez çişini ve kakasını yapar. Bu bebek için normal bir süreçtir. Bebek büyüdükçe zamanla bu aralıklar uzayacaktır.

Çocuk başlangıçta kakasının ve çişinin kendisinden çıktığının farkında değilken zamanla çiş ve kakasını yaptığının farkına varır. Kakasını ve çişini yaparken kendisini dinleyerek durumu anlamaya çalışır ama hâlâ tuvalet eğitimi almak için yeterince büyümemiştir.

Tuvalet eğitimindeki temel aşama nedir?

Tuvalet eğitimindeki temel aşama, çocuğun tuvalete gitme dürtüsünü hissettiği zaman yapılmalıdır. Bu, çocuğun ortalama 18 ayını doldurduktan sonraki dönemine denk gelir. Bir kez yaşandıktan sonra çocuk bilinçli olarak tuvaletini tutmaya başlar. Artık tuvaletini ne zaman yapıp ne zaman yapmaması gerektiğini anlar.

Çocuklar bu süreçte önce kakasını kontrol etmeyi öğrenir. Lazımlık bu eğitim verilirken ebeveyne yardımcı olabilecek bir alettir. Çocuğun klozete oturamaması, tuvalette tek kalmak istememesi ya da sifon sesinden korkması gibi sebepler onun klozetten uzaklaştırabilir. Bu sebeple lazımlık eğitimin önemli bir parçası olur.

Fiziksel gelişim aşamaları tamamlandıktan sonra çocuk psikolojik olarak bu eğitime hazır olmalıdır. Yani eğitimi almayı öncelikle çocuk istemelidir. Tuvalet eğitimi; ihtiyacın farkında olmakla başlayıp söyleyebilmek, tuvalete gidip elbiseleri çıkarana kadar tuvalet ihtiyacını tutabilmek, sifonu çekmek ve elleri yıkamak gibi bir çocuk için zorlayıcı birçok becerinin kazanılmasını içerir. Bu sebeple çocuk, bu sürece ebeveynin istediği kadar hızlı dâhil olmayabilir. Böyle bir durumda ebeveynin sabırlı olması, çocuğun isteklerine karşılık vermesi önemlidir. Aksi takdirde içinden çıkılamayacak bir kaos, ortama hâkim olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0