Kaka Kaçırmanın Nedenleri

Kaka kaçırma (enkoprezis) çocuklarda nadir görülen bir hastalıktır. Hastalığa pek çok durum sebep olabilir. Ebeveynlerin, hastalığın detaylarını bilmesi erken müdahale için önemlidir.

Kaka Kaçırmanın Nedenleri

Kaka kaçırma nedir ve neden olur?

Dışkı kaçırma genellikle 4 yaş civarı çocuklarda görülmektedir. Bu durum çocuğunuzun kontrolü dışında gelişir ve nadir karşılaşılan bir hastalıktır.

Öncelikle çocukta, yeterli tuvalet eğitimi verilmemesi ya da bu eğitime yeterli yanıt alınmaması nedeniyle bağırsak kontrolü gelişmemiş olabilir. Bunun yanında rahatsızlığın genellikle psikolojik problemler yaşayan çocuklarda görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca ebeveyn ve çocuk arasındaki tuvalet eğitimi çatışması bu duruma sebebiyet verebilir. Çocuğunuza dayatarak veya kontrolsüz bir tuvalet eğitimi sağladıysanız, çocuğunuz size karşı tepki göstermek maksatlı bu davranışları gerçekleştirebilir. Bu hastalığın 4 çeşit etkeni olabilir. Bunlar; fizyolojik etkenler, psikososyal etkenler, çevresel etkenler ve tıbbi nedenlerdir.

Fizyolojik etkenler, anüsteki bir kas olan sfinkteri kontrol edememekten kaynaklanan dışkının kaçırılması durumudur. Aynı zamanda sık yaşanan kabızlık, tuvalet eğitiminin verilememesi veya tamamlanamaması, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sebepleriyle de tuvalet alışkanlığının gelişmediği gözlemlenebilir.

Psikososyal etkenler, ebeveynlerden kaynaklanan, babanın evden uzak durması yahut annenin tuvalet eğitimini verirken aşırı katı veya aşırı gevşek tutumu bu duruma örnek olabilir. Çocuktan kaynaklanan durumlara örnek olarak tuvalet ve tuvalete çıkma korkusu, çocuğun inatçı oluşu, tuvalete çıkmamakta direnmesi gösterilebilir.

Çevresel etkenler, aile içinde yaşanan şiddetli geçimsizlik, geçim sıkıntısı ve anne-çocuk ilişkisinin bozuk olması gibi durumlardır. Bunlar çocuğun stres yapmasına sebebiyet verecektir. Bu sebeplerle çocuğunuz tuvalete gitmeyi istemeyebilir. Genel olarak aile içi sorunlar varsa, çocuğa herhangi bir psikolojik baskı uygulanıyorsa, çocuğun bir rahatsızlığı varsa bunların giderilmesiyle birlikte çocuğunuz normale dönecektir.

Tıbbi nedenler, anüse ait ya da rektal (kalın bağırsağın son kısmı) dışa atım dinamiklerindeki bozukluklar hastalığın sebepleri olarak sayılmaktadır. Bu sebeplerle doğabilecek hastalıklardan ötürü çocuğunuzun doktoruyla iletişim kurarak tıbbi bir yardım almanızda fayda vardır.

Çocuğun kaka kaçırmasına, yaşadığı taciz veya benzeri kötü bir durum sebep olabilir. Böyle bir ihtimal elbet bulunmaktadır fakat akla en son gelecek olanlar arasındadır. Böyle bir olasılık olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuza “Son zamanlarda sana istemediğin şekilde yaklaşan birisi oldu mu?” şeklinde bir soru sorarak durumu aydınlığa kavuşturabilirsiniz. Öncelikle fiziksel nedenleri araştırıp çocuğunuzu bir doktora götürerek muayene ettirmeniz faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0