Kâbuslar ve Gece Korkuları Arasındaki Farklılıklar

Ebeveynler, kâbus görme ve gece korkusu arasındaki farkı anlamayabilirler. Bu iki rahatsızlık uykunun farklı evrelerinde olur ve belirtileri de farklıdır.

Kâbuslar ve Gece Korkuları Arasındaki Farklılıklar

Kabus görme ile gece korkusunun farklılıkları nelerdir?

Kâbus ve gece korkusu, çocukların uykularını işkenceye çeviren durumlardandır. Ebeveynler, kâbus ve gece korkusu arasındaki farkı anlamayabilirler. Çocuklarının kâbus gördüğünü düşünerek gece korkusu sırasında çocuklarına müdahale etmek isteyebilirler ve ortada çok büyük bir sorun olduğunu düşünmeyebilirler. Çocuğunuza doğru müdahaleyi yapabilmek adına bu iki sorun arasındaki farkları iyi bilmeniz gerekebilir.

Kâbuslar, gece korkularına göre daha kısa sürer. Bir çocuk kâbus sırasında uyanmasa bile kâbus bittikten sonra korkarak uyanır ve gördüğü rüyayı detaylı olmasa da hatırlayabilir. Bunun nedeni kâbusun REM uykusu sırasında gerçekleşmesindendir. REM uykusu derin uykuya dalmadan önceki evredir. Bu nedenle çocuklar kâbus gördükten sonra uyanır ve rüyayı hatırlayabilirler. Kâbuslar en fazla birkaç dakika sürer fakat rüya sırasında zaman algısı farklıdır.

Gece korkularının belirtileri ise kâbuslardan biraz daha ağır olabilir. Nöbetler derin uyku yani non-REM sırasında görüldüğünden nöbet sırasında ya da sonrasında çocuğunuz uyanmayabilir. Çocuklar genellikle uyandıklarında da yaşadıklarını hatırlamazlar. Gece korkusu sırasında çocuğunuz size seslenebilir, sizinle konuşabilir hatta gözleri açık bile olabilir fakat uyku durumu hâlâ devam ediyordur. Siz onu uyandırmadıkça uyku durumundan çıkma ihtimalleri düşüktür. Kalp atışında hızlanma, terleme ve korkmuş bir yüz ifadesi olabilir. Huysuzluk, ağlama ve bağırma uyandıktan sonra gerçekleşir. Gece korkuları, kâbusların aksine uzun sürer. Nöbet süresi 10-30 dakika arasında değişir. Nöbetin ne kadar süreceği çocuktan çocuğa ve geçirilen nöbetin şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Bu iki durum gözüküyorsa ne yapılmalı?

Ebeveyn olarak çocuğunuza iki durum sırasında da müdahale etmemeniz en iyisidir. Kâbustan uyanan endişeli çocuğunuzu sakinleştirmek için yanında bekleyebilirsiniz. Kâbus gören bir çocuğu uyandırmaya çalışmayın. Güvende hissedip uykuya daldıktan sonra siz de uykunuza devam edebilirsiniz. Ama gece korkusu yaşayan bir çocuğu sarsıp uyandırmak ya da sıkıca tutmak yararlı değildir. Çocuğunuz hem nöbet sırasında size istemsizce zarar verebilir hem de nöbetin süresinin uzamasına neden olabilirsiniz. Onun yerine nöbet bitene kadar çocuğunuzun ayaklanıp bir yere gitme ya da kendine zarar verme ihtimaline karşı yanında beklemek daha faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0