Çocuklarda Eğri Bacaklar ve Dışa Dönük Ayaklar

Yirmi altı kemik, elli yedi eklemden oluşan ayaklar vücudun en karmaşık organlarından biridir. Vücut ağırlığını yere aktaran ve insanı “ayakta" tutan bu organın sağlığı, özellikle çocuklarda büyük önem taşır.

Çocuklarda Eğri Bacaklar ve Dışa Dönük Ayaklar

Çocuklarda neden eğri bacaklar oluşur?

Bir bebeğin bacaklarının çarpık görünmesi normaldir. Bebeğin anne rahmindeki pozisyonundan dolayı bebekler çarpık bacaklı doğarlar. Bu çarpık bacaklar bebek ayakları üzerinde durmaya ve yürümeye başladığı zaman daha belli olur. Fakat bacaklar karakteristik olarak aşamalı olarak düzelecektir. Üç yaşından itibaren çoğu çocukta çarpık bacak görünmez.

Çarpık bacaklar nadiren D vitamini eksikliğinden, genetik bir sorundan ya da kaval kemiğindeki bir büyüme bozukluğundan kaynaklanır. Bu hastalıkta alt bacak içe doğru dönerek çarpık bacağa benzer. İkinci yaşının sonuna dek, çocukların bacaklarında eğrilik görülebilir. Bebeklerin masa ya da sandalyenin kenarına tutunarak ayakta durmaya başladıkları zaman bacaklarının dizleri dışarı bakar biçimde çarpık durduğu görülür. Bundan endişe duymaya hiç gerek yoktur; çünkü bebekler çarpık bacaklı olarak dünyaya gelirler. Çocuk dengesini sağlayabilmek için dizlerini hafif içeri bükerek yürür. Bu durumda ayakta durması bile zormuş gibi görünürken çarpık bacaklarına rağmen gayet güzel koşabilir. Bazen de koşmayı öğrendiği sırada çocuğun vücudu öne doğru eğilir. Ayaklar ise içe dönüktür, bu durum fazla belirgin olmadıkça, çocuk iki yaşına gelmiş olsa bile, endişeye gerek yoktur. Eğer dönüklük çok belirginse kalça kemiklerinde bir bozukluk olabileceğinden çocuk doktor tarafından muayene edilmelidir.

İçe ve dışa basma problemleri ne zaman ortaya çıkar?

İçe ve dışa basma problemleri ilk yürümeyle birlikte çocukluk çağında ortaya çıkar. Çocuklar ilk yürüdüklerinde bacaklarını dışa çevirerek ve ayaklarını orta hattan dışarı açarak yürürler. Bu, anne karnında bebeğin kalçalarının dışa dönük kalması ile ilgilidir. Doğumdan itibaren kalçayı dışa çeviren kaslar daha kısadır ve gelişime bağlı olarak on sekizinci ayda normale döner. Dışa basma durumu çocukta her iki ayakta ya da bir ayakta görülebilir. Bunların dışında çocukluk ve onu takip eden yetişkinlik dönemlerinde görülen ayağın topuk kısmının ve yan kısmının daha çok vücut yükünü taşıdığı ve basış bozuklukları şeklinde ortaya çıkan problemler de dışa basma problemleridir. Bu problemi yaşayan kişilerin giydikleri ayakkabıların dış yan kenarlarının ve topuk dış yan yüzeylerinin daha önce aşındığı görülür. Bunlar basış bozuklukları durumudur. Ortopedik tabanlıklar veya ortopedik tabanlı ayakkabılar ile normale yakın şekle getirilebilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0