Kaba Bir Çocuk

by Bebek Melekleri

Kaba bir çocuk ebeveynler için zor bir durumdur. Üç-dört yaşlarındaki çocuklar dürüstlük ve kabalık arasındaki sınırı kestiremeyecek kadar küçüktür. Birine beğenmediği bir şeyi söylemek açık sözlülükten çok kırıcı bir patavatsızlık olabilir. Bu durumda söylediklerinin insanları nasıl etkileyeceğini ona öğretmek ebeveynlerin görevidir.

Çocuğunuz arkadaşlarıyla ilişkilerinde veya yetişkinlerle iletişiminde kaba olarak değerlendiriliyor olabilir. Ancak aslında gerçek düşüncelerini açık sözlülükle söylemenin karşısındakini nasıl etkileyeceğini bilmediği için böyle davranır. Bazen de çocuklar için bu tip davranışlar şaka olarak yapılır. Küçük çocuklar genellikle her konuyu şaka olarak değerlendirebilir.

Kaba bir çocuk karşısında yapabilecekleriniz nelerdir?

Çocuğunuz karşısındakine kaba sayılabilecek türden sözler sarf ettiğinde ona kızmamalısınız. Yaptığının farkında olmadığı için böyle davranıyor olabilir. Bunun yerine kelimelerin de insanları tıpkı vurmak gibi yaralayabileceğini söylemelisiniz. Eğer kendi yaşıtı bir çocuğun kalbini kırdığını gözlemlerseniz kendi çocuğunuz yerine önce onu sakinleştirin. Sonra çocuğunuza bu yaptığının yanlış olduğunu anlatın.

Empati yeteneği üç-dört yaşlarında henüz gelişmediği için çocuğunuz davranışlarının karşısındakileri nasıl etkilediğini tam olarak kestiremeyebilir. Kendini bir başkasının yerine koymak, henüz kendi hislerini bile yeni yeni öğrenen küçük çocuklar için oldukça zordur. Çocuğunuza kaba bir davranışta bulunduğunda yapacağınız konuşmalar genellikle tam olarak anlaşılmasa da aklında yer edecektir. Bu yüzden böyle bir davranışta bulunduğu zaman çocuğunuzu yargılamak veya cezalandırmak yerine sabırla yanlış bir şey yaptığını anlatmalısınız.

Empati yapamayacak kadar küçük olsa dahi ona bu konuda yardımcı olabilirisiniz. Böyle bir söz ona söylenseydi ne hissedeceğini veya biri onun resmini beğenmese ne düşüneceğini sorabilirsiniz. Ne demek istediğinizi tam olarak anlamadığı için, o an tam olarak konsantre olamadığı için veya sadece cevap vermek istemediği için sessiz kalabilir. Sorduğunuz sorunun cevapsız kalmaması için siz onun yerine hissedebileceği duyguları sıralarsanız anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzu söyledikleri konusunda sürekli olarak baskılamak da doğru değildir. Çocuklar bazı şeyleri baskılandıklarında daha fazla yapma eğilimindedir. Öte yandan her seferinde onu uyarırsanız fikirlerini söylemekten kaçınma eğiliminde bir çocuğa da dönüşebilir. Yapmanız gereken fikirlerini başkalarına söylemenin ne kadar doğal olduğunu, ancak bunu incitmeden yapması gerektiğini ona öğretmektir.

Emme alışkanlığını bırakmamak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler