Çocuklarda işitme sorunu olup olmadığını anlamak önemlidir. Yetişkinler fark edebilse de çocuklar bir kulak hasarı yaşayıp yaşamadığını anlamakta güçlük çeker. Olası sorunları saptamakta ailelerin görevi büyüktür.

Çocuklar genellikle söylenenleri duymuyormuş gibi görünebilir. Bunun sebebi çoğunlukla ilgisizlik ve konsantrasyon eksikliğidir. Bazen de yaş grubu gereği bazı yönlendirmeleri takip etmekte zorluk çektikleri için duymadıklarını düşünebilirsiniz. Ancak ne yazık ki durum her zaman böyle değildir. Bazen çocuğunuzun sizi duymuyor oluşu gerçek anlamda bir kulak probleminin göstergesidir.

Çocuklarda işitme sorunu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocuğunuzu dikkatle gözlemleyin. Çevresinden gelen seslere verdiği tepkiler sizin için yol gösterici olacaktır. Eğer çocuğunuz etrafında bir gürültü olduğunda genellikle bu duruma tepkisiz kalıyorsa veya seslendiğinizde çoğunlukla bakmıyorsa bir duyma sorunu yaşıyor olabilir. Ancak bunu kendi başına fark edemez ve bu durumu normal kabul eder.

İşitme sorunu yaşayan çocuklar birbiriyle benzer harflerden oluşan kelimeleri ayırmakta güçlük çekerler. Yüz yüze bir konuşmada karşısındakini anlamakta güçlük çekmeyebilirler. Çünkü konuşmaları anlamak için dudak okunabilir. Ancak yüzüne bakmadan konuşulduğunda duymayarak tepkisiz kalabilir ya da yetersiz işitmeden kaynaklı yanlış anlaşılmaları sıklıkla yaşayabilir. Sorduğunuz sorulara sürekli anlamsız cevaplar veriyor olması da haylazlıktan değil işitme zorluğu yaşadığı için olabilir.

Müzik çocuklar için çok etkili bir uyarandır. Çocuğunuz ilgisini çekecek türdeki şarkılara tepkisiz kalıyorsa veya ritme göre dans etmede zorluk çekiyorsa işitemediği için olabilir. İki kulakta birden hasar olmadığı durumlarda da bir ses duyduğunda sürekli sorunsuz kulağının olduğu yöne doğru dönme eğiliminde olabilir. Televizyonu izlerken belli bir yöne dönük izlemek veya çok yakından izlemek iki veya tek kulakta işitme hasarı olması durumlarında görülür.

Kimlerde görülme olasılığı yüksektir ve dikkat edilmesi gerekilen şeyler nelerdir?

Bazı çocuklar işitme sorunu konusunda diğerlerine kıyasla yüksek risk grubundadır. Eğer çocuğunuz prematüre olarak veya 1500 gramın altında doğmuşsa dikkatli olmalısınız. Hamileliğin ilk aylarında geçirilen bir viral enfeksiyon da riski artırır. Kalıtımsal olarak bir işitme sorunu geçmişiniz varsa veya çocuğunuz işitme kaybına sebep olan bir hastalık geçirdiyse sürekli olarak işitme takibinin yapıldığından emin olun.

Doğuştan itibaren işitme kaybı olmayan çocuklarda erken teşhis tedaviden olumlu cevap alınmasına yardımcıdır. Bu sebeple çocuğunuzda bir işitme problemi olduğuna dair küçük de olsa bir şüpheniz varsa doktorunuza danışmak konusunda elinizi çabuk tutmalısınız.

Hazırlanırken yavaş davranan çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler