Isırılmalar Sonrasında Yapılması Gerekenler

Çocukların ve bebeklerin ısırılma kazaları genellikle evlerde yaşanırken buna neden olan hayvanlar da çoğunlukla köpek ya da kediler olmaktadır.

Isırılmalar Sonrasında Yapılması Gerekenler

Çocuk ısırıldığında ne yapılabilir?

Herhangi bir ısırılma durumuyla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken ilk iş, ısırığın kaynağının bulunmasıdır. Hayvan ısırıklarının geneli evlerde yaşanabileceği için çoğunlukla büyük bir zarar alınmadan tedavi gerçekleştirilir. Diğer yandan köpeklerin aksine kedilerin ısırıkları daha çok enfeksiyon riskini taşıdığından dikkatli olmak gerekir. Dışarıda bir yerde böylesi bir kazaya uğranırsa, sokak hayvanlarının ya da vahşi hayvanların kuduz olmaları tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu tür bir vakada daha temkinli ve hızlı müdahale gereklidir.

İnsan ısırığı ise genellikle büyük zararlara neden olmazken, deri altına inen bir hasarda enfeksiyon riski mevcuttur. Isırılmaların vereceği zararı en aza indirilebilmek için yapması gerekenlerin başında, hasar tespiti gelmektedir. Hayvan ısırıkları, neden oldukları önemli psikolojik travmaların yanında özellikle yüz bölgesinde çok ciddi yaralanmalara yol açabilmektedir. Yapılması gereken ısırığın deri altına geçip geçmediğini kontrol etmektir. Isırığın kaynağı ne olursa olsun böylesi bir yaralanma ciddi hasarlara neden olur. Günümüz tedavi ve önlem yöntemleriyle birlikte kuduzdan kaynaklı hastalıklar büyük oranda ortadan kaldırılsa da ebeveynlerin dikkat etmesinde fayda vardır. Özellikle doğa yürüyüşlerinde ya da pikniklerde vahşi hayvan ısırıkları bu manada tehlikeli olabilir.

Isırık derin olduğunda ne yapılmalıdır?

Bu tür kazalardan sonra yapabileceğiniz bazı eylemler, bebeğinizin en az hasarla iyileşmesine yardımcı olacaktır. Isırma çok derin olmamışsa ve deri altına çok az geçmişse hafif bir yara tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Yarayı sabun ve suyla dezenfekte ettikten sonra antibiyotik özelliğine sahip merhem ya da kremi yaraya sürebilirsiniz ve temiz bir gazlı bez ya da steril bir bandajla yarayı sarabilirsiniz. Isırığın derinin altına az ya da çok geçtiği her kazada, bebeğinizin doktoruna haber vermeniz gerekmektedir.

Isırığın derin olduğu kazalarda ise daha dikkatli olunmalıdır. Derinin parçalanması ya da kanamanın şiddetli olması durumunda öncelikle kanamayı durdurmanız gerekir. Bunun için kuru ve temiz bir bezle yaranın üzerine kompres yapmalısınız. Isırığı gerçekleştiren hayvanın kuduz olması ihtimalini düşünüyorsanız mutlaka bir doktora durumu haber vermelisiniz. Kazadan sonraki günlerde yaradan akıntı gelmesi ya da irin gözlenmesi enfeksiyon belirtisidir. Bu durumda acil müdahaleye götürmeniz bebeğinizin sağlığı açısından zorunlu bir hâldir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0