Bebeğinizin İşaret Dili Kullanması Sizi Endişelendirmesin

by Bebek Melekleri

Bazı anne babalar, bebeklerinin kelimelerle anlaşmak yerine işaret dili kullanmasını işitme problemlerine bağlayabilir. Ama bu sadece çocuğunuzun sizinle iletişim kurmak için bulduğu yaratıcı bir yol olabilir.

Bebek işaret dili kullanıyorsa işitme sorunu mu yaşıyor anlamına gelir?

Ebeveynler, kelimeleri öğrenmekte geciken çocuklarının işitme sorunu yaşadığını düşünebilirler çünkü çocuklar kelimeler yerine işaret diliyle anlaşılmaya çalışır. Fakat her bebeğin konuşmaya başladığı zaman farklıdır. Kimisi yaşını doldurduğunda 5-6 kelime kullanabilirken kimisinin kelime dağarcığı 2-3 kelimeyle sınırlı olabilir.

Eğer çocuğunuz ufak sesler çıkarabiliyorsa ve sizin dediklerinize tepki gösterebiliyorsa muhtemelen işitmesinde bir sorun yoktur. İşitme sorunu olan çocuklar genellikle ebeveynlerinin söylediklerine tepki vermezler ve basit sesleri çıkarmakta zorlanabilirler.

Eğer bebeğiniz kelimeler ve seslerden çok, işaret diliyle anlaşıyorsa muhtemelen böyle yapmak ona daha kolay geliyor olabilir. Bebeğiniz size kendini ifade edebilmek için kendince bir yöntem bulmuş olabilir çünkü ağlamak derdini anlatabilmesi için yeterli gelmemeye başlar. Ağlayarak ve konuşarak kendini ifade edemeyen bir çocuğun isteklerini dile getirmesi için geriye elleri ve kollarını kullanmak kalmıştır.

Bazı bebekler anaokulu çağına kadar konuşmayı tam olarak çözemezler. Bu noktada en büyük yardımcıları işaret dili olacaktır. Sözle iletişim kuramayan çocuklar bir süre sonra kendi dillerini işaretler yoluyla geliştirebilirler. Bir tavşan gören çocuk ses çıkaramadığı için kulaklarını gösterebilir ya da köpek gördüğünde kısa bir hav sesi çıkarabilir. İstemediği bir şey olduğunda onu eliyle itebilir ya da istediği bir eşyaya elini uzatabilir.

Bebeğinizin işaret diliyle anlaşabiliyor olması onda bir sorun olduğu anlamına gelmez. Aksine bunu başarmak, büyük yaratıcılık ve güçlü bir iletişim isteği gerektirdiğinden yaratıcılığı gelişmiş bir çocuk bile olabilir. Çocuğunuzun sözlü iletişimini güçlendirmek istiyorsanız onunla sık sık konuşun. Basit cümlelerle başladığınız konuşmaları giderek karmaşıklaştırın. “Bu bir kitap.” cümlesini ilerleyen zamanlarda “Bu üstünde hayvan resimleri olan çok güzel bir kitap.” şeklinde karmaşık bir hâle getirebilirsiniz. Çocuğunuza sık sık sorular yöneltebilirsiniz ama bu soruların evet ya da hayır dışında cevaplar gerektirmesine özen gösterin. Böylece çocuğunuz cevaplarken işaret diline başvuramaz ve kelimelerle kendini ifade etmek zorunda kalır. Fakat çocuğunuz konuşmamakta ısrar ediyorsa ya da konuşmayı geç öğreniyorsa onu zorlamayın.

BİRİNCİ YAŞTAN SONRA KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ DEĞİŞİKLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin