İnatlaşmayla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocukların, büyüme dönemlerinde en sık başvurdukları davranış biçimlerinden biri inatlaşmadır. İnatlaşma anında ebeveynler çocuklarına tepki gösterdiğinde çocuklar, ağlamayı bir silah olarak kullanabilirler. Bu durumsa aile içinde gerginliğe sebep olabilir.

İnatlaşmayla Nasıl Başa Çıkılır?

İnatlaşan çocuğun her istediğini yapma mecburiyetinde miyiz?

Çocuklar, istediklerini yaptırmak için ebeveynleriyle inatlaşma yolunu seçebilirler. Böyle bir durumda ebeveynlerin yapması gereken ilk şey, baş başa verip çocuğun neden bu yola başvurduğunu belirlemek olabilir. Bu yolun ilk adımı, çocukta istenen ve istenmeyen davranışları listelemektir. Ebeveynler bu listeyle, çocuklarına hangi konuda nasıl davranmaları gerektiğini daha net gösterebileceklerdir. Böylelikle ev içinde inatlaşma yerine anlaşma hâkim olacaktır. Çocuklar, ebeveynlerinin hassas noktalarını yakalayıp istediklerini o nokta üzerinde yaptırmakta oldukça başarılılardır. Bu süreçte sabırlı olup onun bu davranış biçimini engellemek ebeveynlere kalabilir.

İnatlaşan çocuğun her istediği yerine getirmek zararlı olabilir. Çocuklar inatlaşarak aslında ebeveynleriyle aralarındaki ilişkiyi de test ederler. Onların kendilerine nasıl davrandıklarını çözümleyen çocuklar, sonraki süreçte de buna göre tavır alırlar. Dolayısıyla inatlaştıkları şeyleri yapmak yerine neyi yapıp neyi yapamayacağını öğretmek daha sağlıklı olacaktır. Bir şey yapmak veya yaptırmak istiyorsa gerekli şartları yerine getirmeyi öğrenmesi, ileriki yaşları için de yapıcı bir davranıştır.

İnatlaşma anında ebeveynler çocuklara tepki verdiğinde çocuklar ne yapabilir?

Çocuklarda inatlaşma, beraberinde her istediğini yapma ve yaptırma davranışını da getirir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ebeveynlerin yapması gereken ilk şey, sınırları belirlemektir. Çocuk, neyin yapılması neyin yapılmaması gerektiğini öğrenmeli, kendi yaşam alanını belirli sınırlar içine almalıdır. Böyle olmadığı takdirde çocuklarda her şeyi yapabileceğine dair bir izlenim uyanabilir. Zaman geçtikçe bunu yapamadığını gördüğünde ise tatminsizlik, yetersizlik hissedebilir. Bu da kişilik gelişiminde olumsuz bir etki yaratır.

Çocuklarda ilk olarak 15-16 aylık dönemlerde görülen kendini keşfetme, tanıma evresi, çocuğun ebeveyniyle olan ilişkisinin de başlama noktasıdır. Bu dönemde çocuğun davranış kontrolünün kimin elinde olacağı çekişmesi yaşanabilir. Çocuk, inatlaşarak istediklerini yapmaya zorlar; ebeveynse gücün kendisinde olduğunu düşünür. Böyle bir durumda kontrolün kimin elinde olacağı birçok etkene bağlıdır. Bu etkenlerden bazıları ebeveynin ya da çocuğun sahip olduğu hırs, beklenti, korku, sevinç olabilir. Bunlar beyin yapısından ve bireyin genlerinden kaynaklandığı için üzerinde uğraşılması gereken etkenlerdendir. Diğer yandan yaşanılan toplumun değer yargıları, çevresel, ekonomik, siyasi, coğrafi şartlar da bu etkenler arasında sayılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0