İnatçılık ve İtiraz Etme Alışkanlığı

Çocuklarda bazen her duruma itiraz etme davranışı görülebilir. Çocuğunuza zaman zaman istediklerini yapabilmesi, kazanabildiğini görmesi için uygun fırsatlar yaratmaya çalışarak bu inatçılık ve itiraz etme huyunun önüne geçebilirsiniz.

İnatçılık ve İtiraz Etme Alışkanlığı

Çocuklar neden itiraz eder?

Özellikle okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda inatçılık, sürekli kendi dediğini yaptırmak isteme veya her şeye itiraz etme gibi davranışlar görülebilir. Bu dönemdeki çocukların, genellikle henüz benmerkezci bir dönemin içinde bulunduklarından, sürekli kendi dediğinin olmasını istemeleri veya sahip olduğu şeyleri paylaşmak istememeleri normal karşılanmalıdır. Çocuğunuzun sağlığını veya güvenliğini tehdit edecek durumlara mahal vermeden ve bazı sınırlar çerçevesinden bu duruma göz yummanız çocuğunuz açısından sağlıklı olacaktır. Kıyafet seçimi, yemeğinin hepsini bitirmesini isteme gibi konularda onunla inatlaşmadan istediği gibi davranmasına izin vermeniz, ancak bunu yaparken çocuğunuza uygun bazı sınırlar koyarak bu yönde hareket etmeniz yararlı olacaktır.

Bazı çocuklar ise sorulan her soruya olumsuz yanıt verip her durumda “hayır” kelimesini kullanmayı alışkanlık hâline getirmiş olabilir. Bunu önlemek için erken dönemlerden itibaren çocuğunuz yapmasını istemediğiniz bir şey yaptığında ona mutlak bir “hayır” cevabı yerine yapmakta olduğu istenmeyen davranışa alternatifler sunarak son verebilir, çocuğun “hayır” kelimesini sık sık duyup kullanmasının önüne geçebilirsiniz. Bu dönemdeki çocuklara kazanmaları için fırsatlar sunmayı unutmamalısınız.

İnatçılık ve itiraz etme huyunun önüne nasıl geçebiliriz?

Okul öncesi dönemde inatçılık da görülmesi normal davranışlardandır. Bu dönemde çocuklarda görülen inatçılığın sebebi büyük ihtimalle çocuğun bağımsız bir birey olduğunu ebeveynlerine kanıtlama çabası olacaktır. Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar, kendi kararlarını alıp bunları uygulamak ve kararlarına saygı duyulmasını isteyecek, bunun aksi bir durumla karşılaştığında ebeveynleriyle sürekli olarak inatlaşmayı alışkanlık hâline getireceklerdir. Unutmayın ki ebeveyn ve çocuk arasındaki inatlaşmalarda çoğunlukla kazanan çocuk olacaktır.

Sürekli inatçı bir tavır sergileyen çocuklara karşı ebeveynlerin nasıl davranacağı konusunda birkaç yöntemden söz edilebilir. Çocuğunuz bir şeye itiraz ettiğinde onu dinleyip anlamaya çalışmak, onun istediği şeyi eğer siz istemiyorsanız “Hayır.” demek yerine onun yapmak istediği şeye alternatif sunmaya çalışmak, çocuğunuzla inatlaşmadan uygun şekilde problemi çözmeye çalışmak çocuklarda inatçılığın törpülenmesinde ve inatçılığın alışkanlık hâline gelmemesinde faydalı olacaktır. Ebeveynleriyle sürekli inatlaşan çocuklar, bunu alışkanlık hâline getirerek okul öncesi dönemden sonra da inatlaşmayı bir iletişim aracına dönüştürebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0