İNATÇI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Çocuklar farklı mizaçlara sahip olarak doğarlar. Bu mizaçlardan biri de inatçılıktır. Fakat inatçı olan çocuklar birbirlerinin aynısı değillerdir. Kimi inatçı çocukların mizacı daha kuvvetli olurken kimileri daha ikna edilebilirdir. İnatçı çocukların kendine has özellikleri vardır.

İNATÇI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Çocukların karakter özelliklerinden herhangi biri daha baskın olabilir. Bazı çocuklar da inatçı karakterde olabilirler. İnatçı yapıdaki çocukların bazı özellikleri vardır. Bu özellikleri anlatmak anne ve babalar için faydalı bir hareket olabilir.

İnatçı çocuklar anormal midir?

Öncellikle inatçı yapıdaki çocuklar anormal değillerdir. Bu durum her çocukta görülebilir. Çocukların anne-babanın kararlarına karşı inatçı bir tutum sergilemeleri, onların kararlarına karşı ayak diretmeleri ya da bu kararlara karşı öfke nöbetleri geçirmeleri gayet olağandır. Nitekim çocuklar 1.5 yaş ile 3 yaş arasında belli zihinsel sıçrama dönemleri geçirebilirler. Bu yüzden de farklı duygu durumlarına girebilirler ve anne-babaların kararlarını sorgulayabilirler. Bu yüzden anne-babalar çocuklarında anormal bir psikolojik durum olduğunu düşünmemelidirler.

İnatçı çocukların özellikleri nelerdir?

İnatçı çocuklarla ilgili bilinmesi gerekenlerden biri de her birinin farklı bir karakter yapısına sahip olabilecekleridir. Bu yüzden çoğu inatçı çocuk genelde aynı özelliklere sahip olmayabilir. Her çocuğun kendine ait özellikleri vardır. Kimi çocuk aşırı inatçı ve çabuk öfkelenebilirken kimisi ise daha az ayak diretir ve ikna edilebilirdir. Fakat genelde tüm inatçı yapıdaki çocuklar anne ve babaları tarafından olumsuz karşılanır. Anne ve babalar çocuklarının inatçı tutumuna çoğunlukla anlam veremeyebilirler. Ama bu aslında olumlu bir şeydir. Nitekim inatçı çocuk farklı bir şekilde düşünme kabiliyetine sahiptir ve bu olaylara başka açılardan bakmasını sağlayabilir. Fakat bazen herkesin içinde tartışma istekleri ve anne-babayla iş birliği yapmamaları, anne-babaları zor durumda bırakabilir.

Çocukların kendi kararlarını almaları, isteklerinde diretmeleri, inatçı bir yapıda olmaları konularında anne-babalar öfkelenmek ve bunları kendilerine karşı bir hareket olarak algılamaktan vazgeçmeleri faydalı olabilir. Tabii ki de inatçı çocuklar belli bir disiplin altına alınabilirler. Fakat anne ve babaların inatçı çocukların bir özelliğini anlamaları gerekebilir. İnatçı yapıdaki çocuklar çoğunlukla anne-babaya muhalefet olsun diye kendi kararlarında diretmezler. Genellikle durum ve olayları değerlendirirken farklı düşündükleri için itiraz edebilirler. Anne ve babalar bu durumu anlarlarsa kızgın bir tutumdan uzaklaşabilirler. Bununla birlikte olumlu davranışlar ve anlayışlı bir tutumla birlikte çocuğa uygun bir rehberlik sağlanabilir. Anne ve babalar öncelikle çocuklarının bu durumunu kabul etmelidirler. Çocuğu kabul ettikten sonra sağlıklı bir ilişki içerisinde çeşitli ikazlar yapılabilir.

OYUNLARDA DOĞAL MATERYALLERİ KULLANARAK YARATICI İFADEYİ DESTEKLEMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0