ÇOCUKLARDA İNATÇILIK DAVRANIŞI

Çocuklar, fiziki ve zihinsel gelişimleriyle birlikte anne-babaya daha az ihtiyaç duymaya başlarlar. Bu ihtiyaçlarının azalması sonrasında kendi mizaçlarını geliştirirler. İşte bu mizaçlardan biri de inatçılıktır. Kimi çocuklar oldukça inatçı olabilirler. Bu durum anne-babalar için oldukça zorlayıcı olabilir. İnatçı çocuklara nasıl davranılmalı gelin bakalım.

ÇOCUKLARDA İNATÇILIK DAVRANIŞI

Çocuklarda inatçılık davranışı ne zaman ve nasıl görülür?

Çocuklar 1 yaşından itibaren gelişimleriyle birlikte farklı duygu ve tutumlar sergilemeye başlarlar. Bu gelişimle çocuklar artık anne-babanın her dediğini yapmayabilirler. Çünkü kendi irade ve kararlarını verme eğiliminde olabilirler. Bu yüzden de kendi karar ve isteklerini gerçekleştirmek için çeşitli davranışlar sergileyebilirler. Çocuklar, bazen ağlamaklı, bazen öfkeli, bazen ise inatçı olabilirler. Fakat bazı zamanlar bu duygular, ortaya çıkan farklı duygulardan öte bir şekilde çocuğun baskın karakterini şekillendirebilir. Yani bir çocuk mizacı gereği bir duyguya daha fazla hâkim olabilir. İnatçılık da bu duygulardan birisidir.

İnatçı çocuklara nasıl davranılmalı?

Çocuğunun aşırı inatçı bir karaktere sahip olması çoğu zaman anne ve babaları endişeye sevk edebilir. Çünkü çocuğun inatçı olması onda bazı yan özellikler gösterebilir. Mesela yapmak istemediği bir eylem için çok fazla ayak diretebilir. Bu da aile içinde tartışmalara yol açabilir ve çocuk bundan dolayı öfke patlamaları geçirebilir. Bu gibi durumlarda anne ve babalar çocuklarının bu anormal davranışlarından dolayı kaygılanabilirler. Lakin ortada endişe edilecek bir durum yoktur. Aşırı ısrarcı bir davranış ya da istekleri yapmamakta diretme gibi hareketler çocuğun anormallik göstergesi olarak sayılmamaktadır. Bu sadece inatçı çocukların karakteristik özelliklerinden birkaçı olarak sayılabilir. Anormal olan bir durum olmadığı gibi değiştirilmesi gereken bir durum da yoktur. Nitekim çocuğun, inatçılığın ağır bastığı karakterini anne ve babasının değiştirmeye çalışması sonucunda gerçekten anormallikler ortaya çıkabilir. İnatçılık çocuğun karakterinin temelini teşkil edebilir ve ancak bu huyunu ileride kendi değiştirebilir. Bunun yerine aileler onun davranışına karşı sabır göstermeli, çocuk eğer gerçekten olumsuz hareketler sergiliyorsa ona rehberlik ederek eğitmelidirler.

İnatçı yapıdaki çocuklar ile anne ve babalar arasında çoğu zaman otorite sorunları yaşanabilir. Çünkü çocuk, inatçılığı gereği çoğu zaman bir karar aldığında o karara karşı çıkabilir. Eğer anne ve babalar çocuğa bir şeyi dayatmaya kalkarlarsa bu olumsuz sonuçlanabilir. Bunun yerine anne ve babalar çocuk ile iş birliği yapmaya çalışmalılardır.  Eğer çocuğun neden bir şeyi yapmamakta inat ettiği öğrenilirse inadından döndürülmesi de o kadar kolay olabilir.

ÇOCUKLARDA BELLİ MİZAÇ ÇEŞİTLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0