İNATÇI ÇOCUKLAR VE DİSİPLİN

Çocukların disipline edilmesi ve kurallar koyulması eğitim süreçlerindeki en önemli uygulamalar arasında sayılabilir. İnatçı mizaçtaki çocukların ise disipline edilmesi oldukça önemlidir. Anne ve babalar çocuğa kurallar koyarken oldukça dikkatli olmalı ve doğru yolu takip etmelidirler. İnatçı çocuklar disiplin edinme konusunda zorluk çıkarabilirler.

İNATÇI ÇOCUKLAR VE DİSİPLİN

İnatçı çocuklar nasıl bir disiplin uygulanmalıdır?

İnatçı mizaçtaki çocuklar, çoğu zaman anne-babalar için zorlayıcı olabilirler. Özellikle kendi kararlarında ısrarcı davranmaları ve anne-babanın kararlarına karşı gelmeleri çoğu zaman aile içinde tartışmalara yol açabilir. Bunun için anne-babaların uygulaması gereken en önemli yöntemlerden biri disiplin ve kurallardır. Çocukların gelişimleri açısından kurallar ve disiplin oldukça önemli sayılmaktadır. Nitekim çocuk, kendi gelişim çağında kurallara ve disipline ihtiyaç duyabilir. Çünkü çocuk, gelişimi sürecinde çoğu zaman neyin doğru neyin yanlış olduğunu kavrayamayabilir. Çocuklar, bir şeyin mecburiyetini veya yanlış olup olmadığını ancak onu birkaç defa deneyimledikten sonra kavrayabilirler. Bunun için anne ve babaya ihtiyaç duyarlar. Kendisinin iyiliği için de belli başlı kuralları öğrenmesi ve disiplin altına alınması oldukça faydalı olabilir. Çocuklara belli başlı kurallar koyulurken bu kurallara ve disiplin yöntemlerine anne-babalar dikkat etmelidirler.

Ebeveynler inatçı çocuklarına kural koyarken neye dikkat etmelidir?

İnatçılık çocuklarda kimi zaman oldukça fazla ve karakterlerinde baskın olabilir. İnatçı çocukların disipline edilmesinde en önemli unsurlardan biri kesinliktir. Eğer anne ve babalar kesin bir şekilde uyarılarını yaparlarsa bu olumlu bir sonuç verebilir. Çocuklara bir sorumluluk verildiğinde kesin konuşulmazsa çocuk bu isteği yapmayabilir ya da “Yapacağım.” diyerek geçiştirebilir. Bu yüzden anne-babalar özellikle inatçı yapıdaki çocukları eğitirken kesin konuşmalıdırlar. Aile içindeki hâkim karakterin kendileri olduğunu hatırlatmaları faydalı olacaktır. Yani çocuğa bir kaçış noktası bırakılmaması olumlu sonuçlar verecektir. Örneğin, çocuğa oyuncaklarını toplaması bir kere söylenip bırakıldığında çocuk büyük ihtimalle oyuncaklarını toplamaması ya da toplayacağını söyleyerek bir geçiştirme taktiği uygulaması mümkündür. Bunun yerine anne veya baba çocuğa oyuncaklarını toplamasını istediği zaman, “Eğer oyuncaklarını toplamazsan, şunları yapamazsın.” gibi cümleler kurar veya oyuncaklarını toplayana kadar başından ayrılmamak gibi davranışlar sergilerse çocuğa kaçış, reddetme ya da geçiştirme olanağı kalmayacaktır. Böylece çocuk istenileni gerçekleştirebilir.

Aynı şekilde inatçı çocukların disipline edilmesinde aşırı disiplin ve kuralcılık uygulamamaya da dikkat edilmelidir. Bu ancak çocuğun isyankâr bir karaktere bürünmesine yol açacaktır.

ÇOCUĞUN HASTANEDE YATMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0