EBEVEYNLERİN İNATÇI ÇOCUĞUNA DAVRANIŞI

İnatçı çocuklar her zaman ebeveynleriyle mücadele içine girerler. Ebeveyn böyle bir çocuğa sahipse onunla mücadele etmek yerine kuralların sahibinin kendisi olduğunu ona hissettirmelidir. İnatçı çocuk ile nasıl baş edilir gelin bakalım.

EBEVEYNLERİN İNATÇI ÇOCUĞUNA DAVRANIŞI

İnatçı çocuk ile ebeveyn ilişkisi nasıl olmalıdır?

İnatçı çocuklar ebeveynlerinin ne anlatmak istedikleri anlamakta zorlanabilirler. Yani ebeveynin koyduğu kuralların zorunlu mu yoksa isteğe mi bağlı olduğunu anlamayabilirler. Bunu net bir şekilde anlamaları için tecrübe etmeleri gerekebilir. Söylenenlerin davranışlarla desteklenmesi kuralların daha iyi kavranmasına olanak sağlayabilir. Tabii bu söylenenlerin, yapılanlardan daha az önemli olduğu gibi bir düşünceyi beraberinde getirmemelidir. Burada söz, aslında çocuktan yapılmasını istenen şeyin ilk adımıdır. Yani bütünün ilk parçasıdır.

Bazı çocuklar, ebeveynlerinden gelen mesajlar açık olsa bile bunu anlamamakta ısrar edebilirler. Bunun altında ebeveynlerini sınama isteği yer alabilir. Eğer ebeveyn çocuğun böyle düşündüğünü anlarsa, onunla konuşmak yerine harekete geçmeyi tercih etmelidir. Çocuk bu süreçten sonra artık kuralı, davranışa dönüşmüş bir şekilde daha iyi öğrenecektir. Belki sözlü anlatıma göre daha zordur fakat yapılması gereken budur.

Ebeveyn çocuğa istediklerini yaptırmak istediğinde kendisinin ciddiye alınması gerektiğini de çocuğuna öğretmelidir. Çocuk, iş birliği yapabilmek için ebeveyninin kurallarda net olduğunu, uygulamazsa ceza görebileceğini düşünmelidir. Ebeveyn, daha önce çocuğuna çok fazla hoşgörülü olmuş olabilir. Bu, istenilen kuralları öğrenmesinde ebeveyne zorluk çıkarabilir ama ebeveyn, tartışmaya girmeden durumu kontrol altına almayı bilmelidir.

Çocuğa bir şey öğretileceği zaman aşırı hoşgörülü ya da sinirli olmak, olumlu sonuç vermeyecektir. Önemli olan çocukla mantık ve saygı çerçevesi içinde ilerleyebilmektir. Mesela masada, tabağındaki yemekle oyun oynayan bir çocuk düşünelim. Çocuk, ebeveyni tarafından yapmaması üzerine uyarılsın ve çocuk bu davranışı göstermekten vazgeçmesin. Böyle bir durumda tartışmaya girmeden yapılacak en mantıklı şey, tabağı çocuğun önünden almaktır. Ebeveyn davranışın yanlış olduğunu düşünüyorsa hemen mantıklı bir çözüm bulup uygulamalıdır.

Ebeveyn kuralların sahibinin kendisi olduğunu ona nasıl hissettirebilir?

Çocuğa bir davranış öğretilirken ebeveynin tutarlı olması da önemlidir. Mesela öğle yemeğini yemeden dışarı çıkması yasak olan bir çocuk annesinden izin istediğinde, bu izni alamadığını düşünelim. Bu durum elbette çocuk tarafından hoş karşılanmayacaktır fakat anne, bunun bir kural olduğunu, esnetilemeyeceğini çocuğuna göstermiş olacaktır. Söyledikleriyle yaptıkları arasında tutarlı olan anne, çocuğunun eğitimine bu yönde katkı sağlamış olacaktır. Çocuk, kuralların sınanmaya tabi tutulmadığını öğrenecek, ebeveynleriyle inatlaşmaya girmemeyi zamanla öğrenecektir.

DOWN SENDROMU ÇEŞİTLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0