İlk Kelimelerden Kitap Kurduna

by Bebek Melekleri

Bebeğin ilk kelimelerden kitap kurduna dönüşme süreci sizi çok etkileyecektir. Bebeğiniz sekizinci ayında artık ilk kelimelerini söylemeye başlayabilir ve sizi taklit edebilir. Bu süreçte ona kitap okumanızda fayda var.

Bebekler genellikle bu aylarda ilk kelimelerini söylemeye başlarlar. Anlamını bilmeseler de “anne, baba, dada, mama, gaga” gibi kelimeler söyler ve duyduklarını taklit etmeye çalışırlar. Ne zaman anlamını bilerek konuşmaya başlayacağı çocuktan çocuğa göre değişkenlik gösterebilir. Bebeğiniz bu aylarda genel olarak sesleri çalışıyor olsa da “anne” derken gerçekten annesini çağırıyor da olabilir. Bebekler uzmanların görüşlerine göre anlamını bilerek konuşmaya 10-14 ay arasında başlayabilir.  Her ikisi de mümkündür ancak önemli olan duyduğu sesleri taklit etmeye çalışması ve ses çıkarmasıdır. Pek çok dilde benzerlik gösteren “baba” kelimesinin, bebeklerin çıkardığı ilk seslerden türetildiği tahmin edilmektedir. İkinci yaşın ortalarına kadar genellikle pek fazla anlaşılır kelime söylemezler. İlk kelimelerini söylemeden önce dilini kullanma antrenmanları (dil çıkarma, dudak bükme gibi) yaparlar.

İlk kelimelerden kitap kurduna dönüşme süreci nasıldır?

İlerleyen süreçlerde bebeğiniz, artık her gün duyduğu isimleri ve her gün gördüğü nesnelerin isimlerini anlamaya başlayacaktır. Birkaç ay içinde de bazı komutları (ağzını aç bakalım, ısır bakalım, anneyi öp gibi) uygulamaya başlar. Bu anlama ve gelişme sürecinde ona çeşitli yollarla destek olabilirsiniz. Bu aylarda bebeğinizle sürekli olarak iletişim kurmanız dil gelişimi için önemlidir.

Bunun yanı sıra, hem iletişim kurma hem anlama yetisinin gelişmesi için bebeğinize hikâye kitapları okuyabilirsiniz. Günümüzde televizyon, cep telefonu, tablet gibi teknolojik araçlar çocukların hayatına kitaplardan daha erken ve hızlı giriyor. Bazı anneler, bebeklerine anne karnındayken kitap okumaya başlıyor. Bu okumanın değerli ve faydalı olduğu pek çok uzman tarafından söylenmiş ortak bir düşüncedir. Okuduklarınızı anlaması, sizi dikkatle dinlemesi mümkün olmasa da bu aylarda bebeğinize kitap okumaya başlamanız onun işitsel, görsel, zihinsel gelişimine oldukça faydalı olacaktır. Özellikle karnının tok olduğu saatlerde gece yatmadan önce okuyacağınız bir iki kitap sayfası şimdi olmasa bile ilerde oldukça faydasını göreceğiniz bir uygulamadır. Renkli ve resimli kitapları bebeğinize vererek onun sayfaları çevirmesini, resimlere bakmasını sağlayarak da verimli olabilirsiniz.

Bebeğinize şimdiden çocuk kitapları koleksiyonu yapmaya da başlayabilirsiniz. Ne kadar erken kütüphanesi olursa ilerde o kadar hızlı adapte olması muhtemeldir. Bebeğinize okuma yaparken cümleleri yavaş söyleyebilir hatta ninnileştirerek dikkatini çekebilirsiniz. Bir sonraki sayfaya geçmeden önce kitaptaki resimleri gösterip “ip atlayan çocuğu görüyor musun?”, ”Bu bir tavşan” gibi bilgiler vererek dikkatinin dağılmamasını sağlayabilirsiniz. Hareketli, içinden küçük sürprizler çıkan ve sesli kitapları da tercih edebilirsiniz. Sizi televizyon başında gördüğü süreden daha fazla kitap okurken görmesi algısal olarak farkındalık yaratacaktır. Bu okumaları günlük olarak bir rutine çevirip bu rutine sadık kalmanız durumunda, bebeğiniz de zamanla kitap okuma saati alışkanlığı edinmiş olacaktır.

Emeklemede gecikme ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler