İlk aylarda bebeği mutlu edip etmediğinizi bilmek zor olabilir. Bebeğiniz hayatınıza katıldığı andan itibaren onun mutlu bir bebek olması için uğraşırsınız. Bu konuda kaygılanmak yerine bebeğinizin daha mutlu olması için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlk aylarda bebeği nasıl mutlu edebilirsiniz?

Yaşadığımız toplum başarının her şeyin merkezinde olduğu mükemmeliyetçi bir yapıdadır. Dünyaya gelen minik bir bebek bu toplumun yapısının içine doğar. Aileler, bebeklerini içinde bulundukları toplum yapısına göre en iyi şekilde yetiştirmek için çabalasa da bazen işler her zaman istedikleri gibi gitmeyebilir. Bebeğinizin her an mutlu ve başarılı olmasını beklemek ve aksi durumlarda bununla ilgili felaket senaryoları kurmak pek de doğru bir davranış değildir. Çünkü bebeklerin hepsi birbirinden farklı gelişim özellikleri gösterir. Bir bebek ilk aylarında bazı sesler çıkarırken akranı bir bebeğin böyle bir yetisinin olması ebeveynler tarafından gelecekte başarısız bir insan olacağı şeklinde yorumlanabilir.

Bebeğinizin başarılı ve mutlu bir bebek olması için yapmanız gerekenler konusunda tam olarak emin olamayabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri tam olarak kestiremeseniz de her zaman bilmeniz gereken şey bebeğinizin en temel ihtiyacı sevgidir. Bebekler sevgiyle büyür ve gelişir. Bebeğinizle aranızda kuvvetli bir ilişki olması zekâ gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğinize birçok ilgi çekici materyal sunuyor olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey bebeğin asıl isteğinin ilgili ve sevgi dolu ebeveynler olduğudur.

Bebeğinizi tanımak, isteklerine mizacına göre yaklaşmak bebeğinizi mutlu edecektir. Bebeğinizin diğer tüm bebeklerden farklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bebeğinizin ilk aylarda size verdiği sinyalleri dikkate alırsanız ona nasıl davranmanızı istediği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir bebeği büyütüp dünyaya hazırlarken yapılmaması gereken şeylerin başında bebekle ilgili sıklıkla yok yere kaygılanmak gelir. Bu kaygı hâli baskıya dönüşerek sizi ve bebeğinizi olumsuz etkiler. Belki bu baskı bebeğinizin gelişimini durdurmayacaktır ancak etkileyeceği kesindir. Bebeğinizi kontrollü olarak rahat bırakırsanız size ve içinde yaşadığı dünyaya uyum sağladığını göreceksiniz. Bebekler her konuda size bağımlı olsa da onu büyütürken gerekli durumlarda bağımsız olmasına izin vermeyi denemelisiniz. Aksi taktirde bebeğiniz büyüdüğü zaman bağımsızlık konusunda sıkıntılar yaşayabilir.

Çeşitli uyaranları bebeğinize sunmadan önce doğru zamanlamayı yaptığınızdan emin olmalısınız. Uyuklama döneminde bir bebeğe sunduğunuz uyarıcı, bebek tarafından alınamayabilir. Bebeğiniz tam olarak uyanık ve uyaranları karşılamaya hazır olsa bile kısa süre ilgili olabilir. Bebeklerin konsantrasyonu çabuk dağıldığı için bu normal karşılanacak bir durumdur.

Bebeğinizi olumlu durumlarda teşvik etmeniz hâlinde mutluluğun ve başarının kaçınılmaz olduğunu unutmayın.

Bebeklerde gelişim ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler