İlk Ay Doktor Kontrolü

by Bebek Melekleri

İlk ay doktor kontrolü olacaktır. Bebeğinizin varlığından haberdar olduğunuz ilk andan itibaren doktor takibinde olmak en önemli konulardan biridir.

Yeni doğan bir bebeğin gelişimi oldukça hızlı olduğu için sürekli olarak kontrol altında olması gerekir. Düzenli olarak bir doktorun takibinde olmak, bebeğinizin ihtiyaçlarının vakit kaybetmeden belirlenmesi noktasında sizin için de oldukça faydalı olacaktır.

Doktor seçimi oldukça önemlidir. Bebeğiniz ile yeni yeni tanışmaya başladığınız ilk ayda doktorunuz birçok konuda size yol gösterici olacaktır. Doktorunuz bebeğinizin beslenmesi, uykusu ve genel gelişimi ile ilgili gerekli takibi yaparak hatırlatmalarda bulunmalıdır.

İlk ay kontrolünde neler olur?

Genelde bebeğiniz iki-dört haftalıkken yapılan ilk kontrolde gerekli tüm fiziksel muayeneler yapılmalıdır. İlk doktor muayenesinde ölçülen boy, kilo, kafa çevresi gibi değerler doktorunuz tarafından kayıt altında tutulmalı bunlara ek olarak görme ve işitme muayenesi de yapılmalıdır. Doktorunuz ilk ay muayenesinde bebeğinizi kapsamlı bir fiziksel muayeneden geçirmelidir. Stetoskopla kalp atışları dinlenmeli, palpasyonla karın bölgesinde kitle olup olmadığına bakılmalıdır. Bu muayene sırasında bebeğinizin ağlamaması ideal olan durumdur. Kalça çıkığı bebeklerde sık görülen bir fiziksel rahatsızlık olduğu için bunun da muayenesi ilk ay yapılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak genel gelişim özelliklerini incelemek için eller, kollar, bacaklar, omurga ve sırt da muayene edilmelidir.

Göz, kulak, burun ve ağız da ilk muayenede kapsamlı bir şekilde incelenmelidir. Göz refleksleri, odaklanma, kulak sıvı hareketi, burundaki müköz zarların renk ve durumu, ağız ve boğaza bakılması bu muayenelerin kapsamında sayılabilir. Boynun incelenmesi tiroit ve lenf bezi kontrolü açısından oldukça önem taşır. Bebeklerde lenf bezleri yetişkinlere göre daha kolay hissedilir, bu durum normal kabul edilir. Cinsel organlardaki herhangi bir anormal durum incelenirken özellikle fıtık, anüste yarık veya çatlak olup olmadığına bakılmalıdır. Kasıktan ölçülen nabzın düzgün ve güçlü bir biçimde alınıp alınmadığı değerlendirilmelidir.

Fenilketonüri, hipotiroidizm veya doğumsal metabolizma testleri gibi yeni doğan tarama testleri ilk ay muayenesinde yapılabilir. Bu gibi testlerin sonuçları doktor tarafından sağlık açısından açıklamasına gerek görülmediyse açıklanmayabilir. Bebeğinizle ilgili anormal bir durum gözlemlediyseniz ilk ay muayenesinde doktorunuzdan bu testlerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Bebeğiniz meme emiyorsa doktorunuz D vitamini tavsiyesinde bulunabilir.  Ayrıca bebeğinizin bir sonraki ay için beslenmesi, gelişimi ve güvenliği açısından yapılması gerekenler hakkında da tavsiyelerde bulunabilir.

Ebeveyn olarak size düşen en temel görev doktor kontrollerini aksatmamak, doktorunuzun söylediklerini kayıt altına almak ve tavsiyelerini dikkate almaktır. Kontrol öncesinde bebeğinizin durumu ile ilgili bir endişeniz varsa doktorunuza sormayı unutmamalısınız. Bu tavsiyeleri unutmamak için not almayı deneyebilirsiniz.

Konuşmaya başlama evreleri ve konuşma bozukluğu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler