İlgi Eksikliğini Önleyebilecek Yaklaşımlar

Her canlı büyüyüp gelişebilmek için sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun, ilginizden mahrum hissetmemesi için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz sağlıklı bir iletişim için gereklidir.

İlgi Eksikliğini Önleyebilecek Yaklaşımlar

Çalışan ebeveynler çocuklarına nasıl yaklaşmalıdır?

İnsanlar gelişebilmek için ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Canlılar, ailelerinden ilgi ve sevgi görmek isterler. Yaptığımız çalışmaların ve ürettiğimiz şeylerin de gelişimini tamamlaması için; yaptığımız işi sevmemiz, sürekli olarak ilgilenmemiz ve üzerinde çalışmamız gerekir.

Çocuklar için sevgi ve ilgi, gelişim süreçlerini sağlıklı devam ettirebilmeleri konusunda önemlidir. Çocuklar ihtiyaç duydukları ilgiyi elde edebilmek için ebeveynlerinin dikkatini çekecek şeyler yapmaya başlarlar. Bu huysuzluklarla başlayıp kavga ve gürültülerle devam edebilir. Bu süreçte çocuğunuzu dinlemek yerine onu cezalandırmanız sorunun ortadan kalkmasında etkili olmayacaktır.

İlgi eksikliğini önlemesini sağlayan yaklaşımlar nelerdir?

Çalışan anne babalar, çocuklarına yeterli ilgiyi gösteremediklerini düşünüp suçluluk duygusuna kapılabilirler ama önemli olan bütün gün çocuğunuzun yanında olmak değil birlikte geçirdiğiniz süre içerisinde doğru yaklaşımlarda bulunmaktır. Ayrıca çocuğunuza ilginizi hissettirebilmek için onun yanında olmanız gerekmez. Çalışırken yapacağınız küçük telefon konuşmaları ve birbirinize bırakacağınız küçük hatırlatıcı eşyalar da çocuğunuzun yeterli ilgiyi almasını sağlayacaktır.

Anne babalar, çocuklarının yerine kendilerini koyduklarında yeterince ilgi gösterdiklerini düşünürler. Fakat çocuğunuzun ihtiyacı olan şey onun yerine karar almanız değil, onun kararlarına kulak vermeniz ve saygı duymanızdır. Çocuğunuzun kendini, sizin için önemli biri gibi hissetmesi gerekir. Böyle yaparak çocuğunuzun değersiz hissetmesine neden olabilirsiniz.

Çocuğunuzun hata yapmasını ona müdahale ederek engelleyemezsiniz. Eğer çocuğunuza yaptığı bir hatanın sonuçlarını açıklamadan, onu kısıtlar ya da ona yasaklar koyarsanız bu hareketi daha fazla yapmak isteyecektir. Onun yerine her yaptığı hareketin bir sonucu olduğunu ve her hareketin iyi sonuçlar doğurmadığını anlatın. Sadece yasaklar koymakla yetinirseniz çocuğunuz ona neden yasak koyduğunu anlamlandıramaz. Basit bir örnek olarak, küçük bir çocuğa sıcak bir şeylere dokunmaması gerektiğini sadece “Hayır!” diyerek anlatmaya kalktığınızda muhtemelen çocuğunuz bunun ne demek olduğunu anlamayacaktır. Ona sıcak şeylerin zararlı olabileceğini, onu yaralayabileceğini ve dokunmak istediği nesnenin sıcak bir şey olduğu için ona dokunmaması gerektiğini açıklamak çocuğunuzun bazı şeyleri anlamlandırmasını kolaylaştıracaktır.

Gelişim sürecinde çocuğunuzu bir birey olarak düşünmeniz her konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzu ayrı bir birey olarak kabul ettiğinizde onun da sevgi ve ilgiye ihtiyacı olduğunu daha kolay fark edebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0