İkiz ya da Daha Fazla Bebeğin Genel Bakımına Giriş

by Bebek Melekleri

İkiz (ya da daha fazla) bebek sahibi olan ebeveynler, tek bir çocuğun bakımının gerektirdiğinden daha fazla gayret sarf edeceklerini, mucizevî haberi aldıkları ilk gün öğrenmiş olurlar. Ancak yoğun yaşanacak bu ilk zamanları, küçük planlarla atlatabilir ve ebeveyn olmanın keyfini sürebilirler.

İkiz ya da daha fazla bebeğin genel bebeğin genel bakımına giriş nasıl olur?

İkiz bebek sahipleri, tek bir çocukla ilgilenen ebeveynlerin sorumluluklarını belirli bir alanı kapsayan ve herkesin altından kalkabileceği kadar basit bir durum olarak görebilirler. Ancak bilinmesi gerekir ki ikiz veya daha fazla bebek doğumunda yapılması gerekenler tek çocuk doğumuyla çok az değişkenlik göstermektedir. Yaşanılan endişeler, oluşturulacak olan yeni düzenle yerini sakinliğe ve büyük bir aile olmanın verdiği sevince bırakır.

Bazen birden fazla çocuğa aynı anda bakmak ve yetiştirmek özellikle ilk aylarda insanı çok yoran ve bunaltan bir durum gibi gözükebilir. İkiz doğumlarında, tek bir bebek bakımına nazaran günlük anne babalık görevleriniz en az 2 kat fazla olacaktır. Bir anda üstünüze yüklenen fiziksel ve duygusal yük, küçük planlar neticesinde zamanla üstesinden gelinebilir. Ancak ileride fark edebileceğiniz üzere ebeveyn olarak içgüdüleriniz, size şu anda olmayan ve hayal bile edemeyeceğiniz bir güç ve sabır verecektir.

İkiz bebek annelerinin en fazla şikâyet ettiği konuların başında beslenme gelmektedir. Yenidoğan bebekler, çok sık ve fazla beslenmeye ihtiyaç duyarlar. İkiz bebek sahibi anneler çoğul bebeklerine yeterli gıdayı sağlamaya çalışırlarken zaman zaman güçsüz düşebilirler. Güçsüz düştükleri durumlarda, hayatlarını sadece emzirme ve uyuma eylemi olarak görebilirler. Tüm bu hislerin kısa bir süreç olduğunu ve üstesinden gelebileceklerini unutmamaları gerekmektedir. İkiz beslenmesinde hangi yöntemi tercih ederseniz edin mutlaka bir desteğe ihtiyacınız vardır. Bu desteği eşinizden, ailenizden ve yakın arkadaş çevrenizden isteyebilirsiniz. Bu yoğun sürecin zamanla azaldığını göreceksiniz ve çocuklarınızın katı yiyeceklerle beslenmeye başlamasıyla kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Doktorunuz dışında başka insanların, sizi belirli bir besleme yöntemine ikna etmesine izin vermeyin. En iyi yöntemin sizin içinizden gelen ve size uyan yöntem olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Korkuların fobiye dönüşmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler