İkiz Bebek Sahibi Olmak

by Bebek Melekleri

Gebelikten doğum sonrasına hatta bütün bir hayat boyunca ikiz bebek sahibi olmak tek bir bebeğe sahip olmaktan farklıdır. İkiz bebekleriniz olacağını öğrendikten sonra onlar için yapmanız gereken birtakım hazırlıklar vardır. Bu hazırlıklar ikizlerinizin bakımı konusunda da bilmeniz gereken birçok bilgiyi içerir.

Teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı dönemlerde ikiz bebekler dünyaya getirmek aileler için büyük bir sürprizdi. Ancak günümüzde aileler gebeliğin ilk dönemlerinde ikiz bebekleri olacağını öğrenip buna göre kendilerini hazırlama imkânı buluyor.

İkiz bebek sahibi olmak iyi midir?

İkiz bebek demek her şeyden iki tane gerekmesi anlamına gelse de yalnızca bir tane anneleri olduğunu değiştirmez. Onlar için her konuda iki katı hazırlık yapmanız oldukça önemlidir. Yapacak çok işiniz olduğu için hazırlıklara erken başlamak gerekebilir. Hazırlıklar yorucu olsa da anneler bebekler gelmeden önce iyice dinlenmelidir.

Bebekleriniz dünyaya geldikten sonra düzen oluşturmak için her şeyi iki kere yapmak uygun bir yöntemdir. Bakımlarıyla aynı anda ilgilenirseniz zamanınızın tamamını buna ayırmak zorunda kalmazsınız. Bebekleriniz biraz büyüdükten sonra bu düzen daha iyi oturacaktır. İşlerin tamamı anne ve baba arasında ikiye bölünmelidir. İki bebekle de hem anne hem baba eşit sürelerle ilgilenmelidir.

Emzirme konusu yalnızca annenin başrolde olduğu bir eylem olduğu için annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Bebeklerin ikisini de aynı anda emzirmek anneye zaman kazandırır. İki bebeği de aynı anda emzirirken emzirilen memenin her seferinde değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Bebeklerde memeye alışma durumu meydana gelirse daha az süreyle emdiği memeyi reddedebilir. İkiz bebekler aynı anda emzirilirken futbol topu pozisyonu denilen biçimde tutabilirsiniz. Bebeklerinizi ayaklarını arkanıza gelecek biçimde yatırarak rahatça emzirebilirsiniz.

Bebeklerinizi biberonla beslerken yakınlarınızdan yardım almanızda fayda var. İkisini aynı anda beslemek kontrol etmeyi zorlaştıracağı için bu eylemi birinden yardım alarak yapabilirsiniz. Ayrı ayrı beslemekte bir seçenektir. Ancak bu sizin diğer aktiviteleriniz için zaman kaybı olabilir.

Bebeklerinizle ilgili bilgileri kayıt altında tutmanız onlara alışana kadar her şeyi karıştırmanın önüne geçecektir. Not almak bu açıdan faydalıdır. Tüm eşyalardan iki tane olmasını sağlamak da zaman kaybının önüne geçer.

Bebeklerinizin ikisi de uyuyorken siz de uyumayı deneyin. Bebeklerinizin bakım için sizin dinlenmiş olmanıza ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Ailenizden veya bir bakıcıdan yardım almak size bebeklerin bakımının her alanında iyi gelecektir. Bu sayede daha dinlenmiş ve ilgili olabilirsiniz.

Bebeklerinizin iki tane olması yaşanacak tüm tehlikelerin de iki kat olma olasılığını beraberinde getirir. İkiz bebekleriniz varsa daha fazla dikkatli olun. İlk dört ay çok zor geçse de zaman ilerledikçe ikizlerle yaşamanın ne kadar keyifli olduğunu göreceksiniz. Onlar büyüdükçe birbirlerinin en yakın arkadaşı olacak, size de kendiniz için daha fazla zaman kalacaktır.

Her bebeğin gelişimi farklıdır ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler