İkinci Yaştan Sonra Oluşan Algısal Beceriler

İkinci yıldan sonra çocuklarda bazı değişimlerin daha net görüldüğü, algısal gelişimlerinin ve farkındalıklarının daha fazla gelişim gösterdiği bilinmektedir. Bu yaştan sonra aynı zamanda sosyal becerileri de artar ve başka çocuklarla da oyun oynama ilişkileri kurarlar.

İkinci Yaştan Sonra Oluşan Algısal Beceriler

2 yaşındaki çocukların algısal becerileri ne düzeydedir?

İkinci yaştan sonra çocuklarınızın görmesinin ve gördüklerinin farkında olmasının bekleneceği bazı durumlar vardır. Bunlar genel olarak etraflarındaki dünyanın farkındalığı olarak gelişmektedir. Üç metrede oluşacak şekilde çok küçük oyuncaklarını görebilirler ve adlandırabilirler, yuvarlanan nesneleri (top gibi) izleyebilirler ve gittiği yöne doğru hareket edebilirler, yukarı ya da başka tarafa atılan nesneleri izleyebilirler ve yönünü tayin edebilirler. Kendilerinin farkındalığı arttığı gibi yakın çevresini de tanımaya başlayan çocuklar, fotoğrafları dahi ayırt edebilirler. Kendilerine bir kez gösterilen fotoğraflardaki ebeveynlerini, büyükanne veya büyükbabasını (bazı durumlardaysa yakın akrabalarını dahi) tanıyabilir ve başka bir zaman gösterildiğinde fotoğrafları ayırt edebilirler. Ancak kendilerini fotoğraflarda henüz tanıyamazlar. Resimli kitaplardan hoşlanmaları muhtemeldir. Eğer bir resmi çok beğenirlerse en küçük ayrıntısına bile dikkat edebilirler.

2 yaşındaki çocuklardan beklenen davranışlar nelerdir?

Bu yaştaki çocukların bildikleri yaklaşık elli adet kelimeyi anlayabilir ve kullanabilirler. Kendilerine yönelen konuşmaları dikkatle dinler ve fark ederler. Ayrıca basit, iki-üç kelimelik cümleler kurabilirler. Kendi adlarını bilirler ve kullanabilirler. Yine bu yaşta öğrenme ve merak içgüdüleri nedeniyle hemen hemen etraflarındaki her nesnenin adını sorar ve öğrenmek isterler. Çocuklar için yapılmış şarkılara, şiirlere eşlik edebilir ve çoğu zamanda kısa olanlarını tekrar edebilirler. Sorulduğu takdirde vücutlar uzuvlarının adlarını doğru olacak şekilde gösterip söylemeleri de, iki yaşından sonraki çocuklarda beklenmektedir.

İkinci yıldan sonra, çocukların sosyal becerilerinin önceki yıla göre büyük bir gelişim gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bu yaştan sonraki çocuklar üzerlerine dökmeden yemek yiyebilirlerken basit komutları yerine getirebilirler. Giysilerini tek başına giyebilirler. Tuvalet eğitiminin ardından tuvaletlerini dile getirerek uygun bir zaman ve yer oluşana kadar tutabilirler. Herhangi bir fiziksel sorunları olmadığı sürece, gün boyunca altlarını ıslatmamaları beklenmektedir. Taklit etme içgüdüleri sebebiyle evin içinde ebeveynlerini takip edebilirler ve ebeveynlerinin yaptıkları ev işlerini oyun gibi taklit edebilirler. Oynadıkları oyunlarsa genellikle rol yapma ağırlıklı ve taklide dayalı oyunlardır. Bazı durumlarda engellere karşı çıkabilirler ve size karşı koyabilirler. Kızgınlıklarını ifade etme yolları farklı olsa da bunu anlamanızı sağlayabilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0