İkinci Dili Öğreterek Büyütmek

by Bebek Melekleri

Bebeğe ikinci dili öğreterek büyütmek çok büyük avantajdır. Ebeveynlerin farklı anadilleri olduğu durumlarda bebeğinizin iki dili birden öğrenmesini istiyor olabilirsiniz. Durum böyle olmasa da birçok ebeveyn doğumdan itibaren bebeğine ikinci dil öğretmek isteyebilir.

İkinci dili öğreterek nasıl büyütebilirsiniz?

Bebeğiniz doğduğu anda iletişim dili olarak yalnızca ağlamayı bilir. İlerleyen aylarda bu çeşitli sesler çıkarmaya doğru gelişir. Çıkardığı seslerde çevresinde duyduğu seslerden ve evde konuşulan dilden etkilenerek şekillenir. Bunların toplamı bebeğin dilini meydana getirir.

Bebeğinizin dil öğrenme sürecinde ikinci dil öğrenmesini isteyebilirsiniz. Uzmanlar tarafından bu konu tartışmalıdır. Bazı uzmanlar dil eğitimine bebek doğar doğmaz başlanması gerektiğini söylese de bazıları bunun olumsuzluğundan söz eder. Bu durum ana dil ve seçilen diğer dilin öğrenimi açısından dezavantaj olarak kabul edilir. Ebeveynlerden ikisinin farklı ana dillere sahip olması durumunda bu durum daha büyük bir kafa karışıklığına sebep olacaktır. Bu konuda birbiriyle çelişen fikirler olsa da karar ebeveynlerdedir.

Bebeğinizi ikinci bir dili öğrenmesini sağlayarak büyütmek aslında geleceği için çok faydalı olabilir. Düşünme biçimini şekillendirerek kendini bebeklikten itibaren geliştirmesine olanak sağlar. Ebeveynlerin farklı ana dillere sahip olması durumunda iki dili birden öğrenmesi ailevi bağlarının daha güçlü olması gibi sosyal bir avantaj da sağlar.

Bebeklikten itibaren iki dil birden öğretilmesinin yanı sıra iki üç yaşlarına kadar beklenmesi gerektiğine dair de yaygın bir görüş vardır. Bu yaş aralığındaki bebekler yeni bir dili daha kolay öğrenme eğilimindedir. Ancak okul çağına gelmiş bir çocuk için ikinci dil öğrenimi bebeklikteki gibi kolay ve hızlı olmayacaktır.

Bebeğinizin ikinci bir dille büyümesini istiyorsanız öncelikle çevresinde her iki dilin de konuşulmasına dikkat etmelisiniz. Bu kulak aşinalığı yaratarak öğrenmeyi kolaylaştırır. Ancak ikinci dilin de ana dil kadar akıcı olmasını istiyorsanız o dildeki akıcı ve düzgün konuşmaları duyduğundan emin olmalısınız.

Bebekler ve çocukların da kendi istekleri olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Öğrenmek ne kadar eğlenceli ve dikkat çekici hâle getirilirse o kadar etkili olacaktır. Öğretmek istediğiniz dilde dinleteceğiniz şarkılar bebeğinizin dikkatini çekerek ilgisini uyandırabilir.

Bebekte ana dil harici bir dil öğrenmek, kavram karmaşasına yol açabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ancak genel görüşe göre sürekli olarak öğretmek istediğiniz dilde konuşmakta kararlı olmanız öğrenmede etkili olacaktır.

İkinci ayda sizleri neler bekliyor ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler