İkinci Ayda Sizi Neler Bekliyor

by Bebek Melekleri

İkinci ayda sizi bekleyen bazı şeyler vardır. Bebeklerde gelişim ilk aylarda haftalık periyotlar hâlinde gözlemlenir. Dört haftalık evre ebeveynler ve bebekler açısından birbirilerini tanımaları ve alışmaları açısından önemlidir. Bunu takip eden haftalarda bebeğinize alıştığınız için kendinizi daha mutlu hissetmeniz muhtemeldir.  

İkinci ayda sizi bekleyen şeyler nelerdir?

Bir ay kısa bir süre gibi gelse de bir bebeğin gelişim hızı göz önüne alındığında aslında uzun bir zaman dilimidir. Birinci ay geride kaldığında bebekler bir ay öncesine kıyasla yeni beceriler kazanmış ve bulundukları ortama alışmış hâle gelirler. Prematüre doğmuş bebekler için gelişim standartları genellikle farklıdır. Bu sebeple prematüre olan bebekler ayrı tutularak ikinci ayında olan bir bebek için birçok gelişim özelliği sayılabilir.

İkinci ayında olan bebeğiniz gülümsediğinizde size karşılık verdiğinde şaşırabilirsiniz. Ancak algı seviyesi gün geçtikçe arttığı için bu normaldir. İlk aya kıyasla bir nebze daha keskinleşen görme mesafesinin de bu durumda etkisi vardır. 15 cm uzaklığında bulunan bir nesneyi yalnızca kısa süreli izleyebiliyorken artık hareketin sonuna kadar izliyor hâle gelebilir. İkinci ayın ortalarına gelindiğinde çıngırak gibi ilgi çekici seslere ağlayarak, ürkerek veya susarak tepki verebilir. Ayrıca ilk ay sadece ağlarken sesini duyduğunuz bebeğiniz farklı sesler de çıkarabilir. Bu özellikler birçok bebek için genel kabul edilen gelişim özellikleridir. Bu gibi durumlarda bir problem tespit etmeniz durumunda doktorunuza danışabilirsiniz. Ancak endişe etmeden önce her bebeğin birbirinden farklı olduğunu ve bunun her zaman bir sorunun işareti olmayacağını unutmamalısınız.

Bu temel gelişim özelliklerinin dışında bebeklerin bazıları akranlarından farklı özellikler de gösterebilir. Bazı bebekler ikinci aylarında yüzüstü koyulduğunda kollarından destekle göğsünü yukarı kaldırabilir. Kas gelişimine bağlı olarak değişse de kafayı dik tutabilme, yuvarlanma gibi davranışlar sergileyebilir.

Algılamasında yaşanan gelişmelerle birlikte bir nesneye dikkat kesilerek onu izleyebilir ve gözleriyle takip edebilir. Bazı bebekler de dikkat kesildikleri nesneye elini uzatabilir. Gülümsemek bu ayda bebeklerin yetileri arasındadır. Kimi bebekler kahkaha bile atabilir. Memnun olduğu bir durumda buna karşı olan hazzını çığlık atarak ifade edebilir.

Bu gibi özellikler genel olarak olası kabul edilse de bebekten bebeğe göre değiştiği unutulmamalıdır. Yukarıda yazıldığı tipte gelişim özellikleri göstermeyen bebekler için doktorunuza danışmanız önerilir.

İkinci ay doktor kontrolü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler