İkinci Ay Doktor Kontrolü

by Bebek Melekleri

İkinci ay doktor kontrolü yapmanız gereken diğer bir doktor kontrolüdür. Bebeğinizle geçirdiğiniz süre boyunca sağlığı açısından sürekli olarak doktor takibinde olmanız ve gerekli görülen tüm kontrolleri yaptırmanız önemlidir.

İkinci ay doktor kontrolü sırasında neler olur?

Her doktor yaklaşım ve tedavi bakımından birbirinden farklıdır. Tüm doktorların talep edeceği inceleme tipi veya sayısı aynı olmayabilir. Bu durum yalnızca doktordan doktora değil bebeğin ihtiyaçları bakımından neler gerektiğine göre de değişir. Ancak her bebek için genel olarak kabul görülmüş gereklilikler de vardır. Bu gereklilikler ikinci ayındaki bir bebekte muayenesinde dikkat edilmesi gereken konuları içerir.

İkinci ay muayenesinde öncelik bebekle geçirilen ilk ay hakkında bilgi almak olmalıdır. Bebeğin beslenme ve uyku düzenindeki olası problemler birçok sorun hakkında ipucu verebildiği için bu konular değerlendirilmelidir.

Doktorunuz bu ay da her ay olacağı gibi size bebeğinizin bakımıyla ilgili neler yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Bebeğinizin beslenme, uyku, gelişim ve güvenlik konularıyla ilgili merak ettiğiniz soruları sormaktan çekinmemelisiniz. Hatta ay boyunca gözlemlediklerinizi not alıp sorabilirsiniz.

Bebeğinizin ağırlık kontrolü, boy uzunluğu kafa çevresi ölçümü gibi değerlerin yazılı olarak kayıt altında tutulması gerekir. Fiziksel muayene bu ayda ilk ay kadar detaylıca yapılmaz. Ancak bebeğinizdin ilk ay muayenesinde doktorunuz tarafından problem olarak düşünülen bir durum varsa tekrar kontrol edilebilir. İkinci ay muayenesinde ilk ayda erişilen sonuçlar değerlendirilir. İlk ay muayenesinde yapılan ve tekrarı gerekli görülen testler de fiziksel muayene gibi tekrar kontrol edilebilir.

Bebeğinizin gelişim özellikleri sosyal ve fiziksel yeterlilikleri açısından kontrol edilir. Bu kontroller için ebeveynlerin verdikleri cevaplara dayanılabileceği gibi birtakım testler de yapılabilir.

Bebeğinizin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterse de aşılama konusu da bu ayda gündeme gelecek olan konulardan biridir. İlk ayda başlayan önerilen aşılama seansları ikinci ayda sıklaşır. Aşılama konusuyla ilgili merak ettiklerinizi ikinci ay muayenesinde doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebekler için genel olarak gerekliliği kabul edilmiş vitaminler vardır. Eğer doktorunuz vitaminler konusunda sizi bilgilendirmediyse bu konuda sorularınız olabilir. Bebeğinizin beslenme düzenine demir içerikli bir mama dâhil değilse demir takviyesinin gerekliliği hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bebeklerde öğrenme: duyular ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler