İki Yaşındaki Çocuklar İçin Uygun Oyuncak Seçimi

Çocukların gelişiminin sorunsuz ilerleyebilmesi için, davranışları dışında oynadıkları oyuncaklara da dikkat edilmesi gerekir. Çocukların yaşına uygun oyuncaklarla oynamaması kişisel gelişimlerini etkileyebilir. Çocuğunuzun yaşına uygun oyuncakları bulmak konusunda birkaç ipucu işinize yarayabilir.

İki Yaşındaki Çocuklar İçin Uygun Oyuncak Seçimi

Çocukların gelişiminin sorunsuz ilerlemesi için ne yapmalıdır?

Çocuklar, bebekliklerinden itibaren zamanlarının çoğunu oyuncaklarıyla oynayarak geçirirler. Günümüzde çocuğunuza sunabileceğiniz çeşit çeşit oyuncak vardır. Fakat çocuğunuz için seçtiğiniz oyuncakların onun yaşına uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekebilir. Oyuncakların çocuklarınızı sadece oyalamasına değil kişisel gelişimine yardımcı olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Bazı oyuncaklar, çocuğun kişisel gelişimine katkıda bulunmazlar. Boyama kitapları ve sadece ses çıkaran oyuncaklar, çocuğunuzun yaratıcılığında ya da entelektüel becerilerini geliştirmesinde pek etkili olmazlar. Çocuğunuz için oyuncak alırken, interaktif olanları seçmeye özen gösterin. Evcilik oyunları için küçük tencere takımları alabilirsiniz ya da çeşitli meslekler hakkında bilgi veren kitaplar işinize yarayabilir. Çocuğunuzun hayal gücünü kullanmasına fırsat vermeyen oyuncaklar genellikle yaratıcılığında etkili olmaz. Çocuğunuza oyuncak alırken, ona kendi oyununu kurmasına fırsat veren oyuncakları seçmenizde fayda olabilir.

Legolar, tahta parçalı puzzlelar, peg tahtaları çocuğunuzun görsel hafızasını destekleyebilecek oyuncaklardır. Çocuğunuz bunlarla geometrik şekilleri öğrenebilirler. Gördüklerini şekil ve renk uyumuna göre düzenlemeleri gerekir. Bu da formları çabuk çözmelerine yardımcı olur.

Çocuklar için uygun oyuncak seçimi nasıl yapılır?

Çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek için çeşitli boya kalemleri ve boş defterler alabilirsiniz. Bunun yanında oyun hamurları da işinize yarayabilir. Boyama kitaplarında çizimler hazır olduğu için çocuğunuzun yaratıcılığına pek katkı sağlamazlar. Onun yerine çocuğunuzun boyayacağı şeyleri kendisinin çizmesini sağlayın. Oyun hamurları da çocuğunuzun yaratıcılığına katkıda bulunabilir.

Çocuklar için üretilen küçük müzik aletleri de çocuğunuzun müzik aletlerini öğrenmesi ve sesleri ayırt etmesi konusunda yardımcı olabilirler. Çalmak için tek tuş gerektiren ve hazır müzik çalan aletlerden uzak durmaya çalışın. Bu tür aletler çocuğunuzun gelişimine pek etki etmezler.

Ev içine ya da bahçenize kuracağınız uygun jimnastik aletleri, tırmanma tahtaları da çocuğunuzun fiziksel gelişimine katkı sağlayabilir. Buna benzer oyuncakları oyun parklarında da bulabilirsiniz. İki yaşındaki çocuklara uygun üç tekerlekli bisikletler de çocuğunuz için faydalı olabilir.

Sıralanan tüm bu oyuncaklardan birer ya da ikişer tane alarak çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun olanları öğrenmeye çalışın. Farklı amaçlara hizmet eden oyuncakları seçerek çocuğunuzun hangi konuya yatkın olduğunu da anlayabilirsiniz. Bazı çocuklar yaratıcılığını geliştiren boyamaları tercih ederken bazıları da tırmanma halatı gibi fiziksel aktiviteleri tercih edebilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0